Domáce prírodné repelenty proti škodcom

Domáce prírodné repelenty proti škodcom Zdroj foto: Unsplash

Chrániť sa pred nepríjemnými škodcami sa dá aj ekologickejším spôsobom. Urobte si domáce prírodné repelenty, ktoré sú účinné.

Domáce prírodné repelenty proti škodcom

Prevencia a budovanie zdravej pôdy je prvým krokom k zníženiu a odstráneniu závažných problémov so škodcami. Medzi preventívne opatrenia patrí striedanie plodín, výsadba odolnejších rastlín proti škodcom a odstraňovanie chorých častí rastlín, ktoré môžu priťahovať neželené choroby a hmyz. Ak sa tomu však nedá vyhnúť, musíme siahnuť po organických pesticídoch. Nasledujúce recepty sú vhodné aj na použitie v interiéri. Síce môžu byť menej účinné ako tie prostriedky proti hmyzu, ktoré sme zakúpili v obchode, ale za to prijateľnejšie pre životné prostredie. Tu sú niektoré z nich.

Škorica ako účinný bojovník so škodcami v záhrade

Neemový olej

Ide o prírodnú látku, ktorá infikuje hmyz a spomaľuje jeho rast a reprodukciu. V prípade silnej nákazy však nie je účinný. Ideálne použiť na začiatku výskytu hmyzu, kedy neemový olej pomocou rozprašovača aplikujeme na poškodené listy.  

Kajenské korenie v spreji

Kajenské korenie sa vyrába z mletých červených chilli papričiek a práve pálivá chuť môže odstrašiť mnohých škodcov na vašich rastlinách. Ak nemáte doma toto korenie, môžete použiť pomletú feferónku či akúkoľvek pikantnú papriku. Pri aplikácii postreku buďte opatrní. Dôkladne si umyte ruky a nedotýkajte sa tváre bezprostredne po manipulácii s feferónkami.

Postrek z prostriedku na umývanie riadu

Mydlo je ďalším dobrým prírodným repelentom, ktorý pomáha v boji so škodcami, ako vošky, muchy a roztoče.

Citrónový sprej

Citrónový sprej pomáha najmä v boji so škodcami, ktoré majú mäkké telo. Účinkuje vtedy, ak sa nastrieka priamo na hmyz.