Domáci nechtíkový balzam na pery

Domáci nechtíkový balzam na pery Zdroj foto: Depositphotos

Trápi vás popraskaná koža alebo pery, ktoré potrebujú hydratovať? Domáci nechtíkový balzam na pery môže byť skvelým darčekom nielen pre vás ale i vašich blízkych. 

Vyrobte si domáci nechtíkový balzam na pery, ktorý pomôže uľaviť suchej a popraskanej pokožke. Postup je jednoduchý. Tyčinky z nechtíka sú výnimočnou kúrou pre suchú, popraskanú pokožku a sú skvelým darčekom pre tých, ktorých máte radi. Základný recept vyžaduje len tri ingrediencie a je veľmi jednoduchý.

Ingrediencie, ktoré potrebujete na výrobu nechtíkového balzamu

  • 2 polievkové lyžice (29 g) bambuckého masla (alebo mangového či kakaového masla)
  • 2 polievkové lyžice (17 g) pastiliek z včelieho vosku
  • 2 polievkové lyžice (22 g) nechtíkového oleja
  • 2 alebo 3 kvapky rakytníkového oleja pre farebné a reparačné účinky na pokožku ( nemusí byť)
  • 2 až 5 kvapiek esenciálneho oleja na vôňu (napríklad sladký pomaranč alebo levanduľu). Je to však voliteľné.
Recept na tymiánový olej, ktorý pomáha pri paradentóze

Návod na výrobu nechtíkového oleja

Najprv si musíte pripraviť vylúhovaný olej, aby ste mohli využiť liečivé účinky nechtíka lekárskeho.

Budete potrebovať:

  • sušené kvety nechtíka
  • olej podľa vlastného výberu (vhodný je slnečnicový, olivový alebo zo sladkých mandlí)

Postup:

Naplňte žiaruvzdornú nádobu asi do jednej štvrtiny až polovice sušenými kvetmi nechtíka. Nalejte svoj obľúbený olej do nádoby s kvetmi, kým nedosiahne takmer vrch. Zakryte a skladujte asi štyri týždne, občas pretrepte. Ak sa ponáhľate, môžete nádobu bez uzáveru položiť do hrnca obsahujúceho niekoľko centimetrov vody. Vodu zohrievajte na miernom ohni asi dve až tri hodiny. To vytvára provizórny dvojitý kotol a pomáha urýchliť proces lúhovania. Keď sa váš olej dostatočne vylúhuje, sceďte a uložte na chladnom a tmavom mieste. Čas použiteľnosti hotového oleja je približne jeden rok.

Návod na výrobu nechtíkového balzamu na pery

Zmiešajte bambucké maslo, včelí vosk a nechtíkový olej v malej žiaruvzdornej sklenenej nádobe. Položte nádobu do hrnca obsahujúceho niekoľko centimetrov vody. Hrniec zohrievajte na stredne nízkej teplote, kým sa včelí vosk a maslo neroztopia z nepriameho tepla. Po roztopení vyberte nádobu z vody.

Ak by ste chceli pridať esenciálny olej pre vôňu a rakytníkový olej pre výraznejšiu žltú farbu, urobte tak po roztopení olejov.

Po zamiešaní esenciálneho či rakytníkového oleja nalejte tekutú zmes do foriem. Môžete použiť formičky na cukrovinky alebo silikónové košíčky na muffiny.