Sušenie sliviek bez sušičky, takto budú chutné

Sušenie sliviek bez sušičky, takto budú chutné Zdroj foto: Depositphotos

Na sušenie sa dajú použiť takmer všetky druhy ovocia. Prezradíme vám, ako na sušenie sliviek bez sušičky.

Sušenie sliviek bez sušičky môže byť jednoduché. Aby sa nám sušené slivky správne vydarili a vydržali dlho, sušíme len zdravé ovocie, ktoré predtým zbavíme nečistôt a nejedlých častí. A dobre umyjeme. Keď je vonku slnečné a suché počasie, môžeme slivky sušiť aj na slnku. Usušené a vychladnuté ovocie dáme do plátenného vrecúška alebo do škatule a uskladňujeme na suchom a vzdušnom mieste. Pri nedostatočnom usušení a zlom uskladnení sa môže stať, že ovocie začne plesnivieť. Vtedy ho musíme ešte raz presušiť. Tu je viacero spôsobov, ako možno sušiť slivky bez použitia sušičky.

Ako konzervovať huby, vyskúšajte tieto recepty

Sušené slivky v rúre I

Dobre prezreté slivky umyjeme, zbavíme stopiek a necháme na slnku trochu zvädnúť. Potom ich poukladáme na plech vyložený bielym papierom, vložíme do mierne vyhriatej rúry a pomaly sušíme (z polovysušených môžeme povyberať kôstky otvorom pri stopke). Slivky pri dosušovaní postriekame vodou, aby dostali lesk, a dosušíme ich pri zvýšenej teplote. Uložíme do plátenného vrecka a povesené pri otvorenom okne necháme ešte dosušiť.

Sušené slivky v rúre II

Prezreté a nečervivé slivky umyjeme, osušíme obrúskom, rozpolíme a odstránime kôstky. Potom ich poukladáme na plech pokrytý bielym papierom, dáme na slnko a sušíme. Keby nebolo slnečné počasie, slivky sušíme s prestávkami v mierne teplej rúre. Usušené slivky posypeme jemným kryštálovým cukrom, dáme do pohára, uzavrieme a odložíme na suché miesto.