Dovolenka doma: Navoďte si prázdninovú atmosféru vo vašej záhrade

dovolenka doma na záhrade Zdroj foto: pixabay.com

V súčasnosti, keď viaceré hranice sú stále zavreté a stále nad nami visí hrozba nakazenia sa, mnohí z nás zvažujú kvôli koronavírusu dovolenkovať doma. Čo tak navodiť si tú letnú atmosféru u vás na záhrade? A bez rizík? Dovolenka doma, áno alebo nie?

Rozhodli ste sa kvôli udalostiam posledných dní a hroziacemu riziku nakazenia sa koronavírusom zostať radšej doma? Nemusíte preto smútiť. Aj vo vašej záhrade sa dá vytvoriť miesto, ktoré dokáže navodiť tú správnu dovolenkovú atmosféru. Vhodná výsadba totiž dokáže zázraky. Tu nie je niekoľko našich tipov.

3 spôsoby, ako vytvoriť záhradu motýľov

Bez vody to nejde

V súčasnosti čoraz viacej majiteľov pozemkov oživuje svoju záhradu akýmkoľvek vodným prvkom. A nemusí to byť iba bazén. Môže ísť o vkusnú fontánu či utešené jazierko. Avšak, ak sa chceme počas horúcich letných dní schladiť a navodiť tú správnu dovolenkovú atmosféru, bez bazéna to nepôjde. Bazén a jeho okolie totiž vytvoria príjemné miesto na oddych. Pri jeho plánovaní musíme brať nielen ohľad na náš rozpočet, ale aj na jeho umiestnenie. Nesmie rušiť celý pozemok. Treba myslieť aj na priestranné spevnené plochy, kde umiestnime záhradný nábytok, gril a podobne. Takisto musíme premyslieť, ako bazén začleniť do okolitého priestoru a bude to perfektná dovolenka doma.

dovolenka doma na záhrade
Zdroj foto: Pixabay
dovolenka doma na záhrade
zdroj foto: Pixabay

Rozčleňte priestor

Záhradu pomôže zútulniť, ak vytvoríme rôzne múriky, terasy, kde oddelíme oddychovú zónu od zvyšku záhrady. Krásny efekt pomôže dosiahnuť, ak existuje priestor na vybudovanie otvorenej letnej kuchynky či altánku, kde sa budete cítiť ako na dovolenke pri mori.

dovolenka doma na záhrade
Zdroj foto: pixabay

Vhodná výsadba v okolí bazéna

Veľké stromy, ktoré majú koreňový systém príliš mohutný, by sme nemali sadiť v tesnej blízkosti bazéna a vedľa spevnenej plochy. Korene by mohli totiž poškodiť či už dlaždice alebo drevený rošt, alebo iný materiál, ktorý bol použitý na jej vytvorenie. Takisto treba vziať do úvahy, že v okolí bazéna nemôžeme pestovať rastliny, ktorým vadí chlórovaná voda. Sú to napríklad ihličnany, ktoré bývajú obzvlášť citlivé na zasolenie vody. Aby sme dosiahli tú správnu dovolenkovú atmosféru práve počas letných mesiacov, vysádzajme rastliny, ktoré kvitnú práve v tomto období.

záhradný nábytok, dovolenka doma
Zdroj foto: Pixabay

Príklady na výsadbu v okolí bazéna

Budleja ‚Blue Chip‘ ( nízky krík s fialovými kvetmi), hortenzia metlinatá ‚Bobo‘ (kvitne dobiela, vyžaduje slnko, je však odolná voči mrazom), rebríček ‚Terracotta‘ (kvitne od júna do augusta, jeho kvety sú smotanovo-biele), bradavec ‚Summer Sorbet‘ (voňavý krík kvitnúci celé leto do modrofialova), tavoľa ‚Little‘ (záhradu skrášli listami sfarbenými do purpurova).

dovolenka doma na záhrade a kvety
Budleja ‚Blue Chip‘, zdroj foto: Pixabay