Strom s mohutnou korunou a nielen s praktickým, ale aj dekoratívnym významom. Zoznámte sa so vzácnou oskorušou.
Poznáte najchutnejšiu z jarabín? Je ňou jarabina oskorušová, alebo inak oskoruša. Aj keď u nás patrí medzi vzácne rastúce dreviny, ak vám to veľkosť záhrady dovolí, s výsadbou neváhajte.
Čo potrebuje oskoruša pre svoj rast
Jarabina oskorušová miluje teplejšie oblasti, takže ak sa vaša záhrada nachádza viac ako 600 metrov nad morom, radšej jej výsadbu zvážte. Vyhovuje jej svetlé stanovište, južne orientovaný svah s nepremokrenou pôdou plnou živín. Uspokojí sa však i s kamenistou pôdou. Pri správnych podmienkach sa dožíva až 600 rokov. Jarabina oskorušová je veľmi odolný strom voči škodcom a chorobám. Prežije prakticky bez postrekov. Zvýšenú starostlivosť si vyžadujú len mladé stromčeky, ktoré treba chrániť najmä pred ohryzom zvierat.
Ide o mohutný strom, preto treba rátať s veľkou korunou. Oskoruša dorastá do výšky až 30 m a šírky 20 m. V máji zakvitne nádhernými zväčša bielymi voňavými kvetmi, preto okrem úrody plní tento strom aj okrasnú funkciu. Kvitnutie trvá približne dva týždne. Kedysi sa táto drevina pestovala tiež pre veľmi kvalitné drevo.
Aké druhy gaštanu poznáme a prečo ho pestovať?Liečivé účinky oskoruše
Oskoruša začína rodiť až v siedmom alebo dvanástom roku. Plody tejto dreviny sú bohaté na triesloviny, preto sa dajú konzumovať až po úplnom dozretí. To je od polovice augusta do polovice novembra. Najlepšie sú zo zeme, keď opadnú, zmäknú a zafarbia sa do oranžovočervena. Chuť je podobná mišpuliam alebo hruškám – hniličkám.
Oskoruša je známa svojimi priaznivými účinkami na trávenie a pomáha i pri nechutenstve. Ako čaj priaznivo pôsobí tiež pri horúčke, reume či prechladnutí. Okrem trieslovín obsahuje minerálne látky, vitamíny A a C, flavonoidy a ovocné kyseliny, ktoré bránia tvorbe močových kameňov.
Ako využiť oskorušu
Plody tejto vzácnej dreviny sa dajú všestranne využiť. Oskorušu je možné sušiť, mraziť, zavárať, pripravovať z nej marmeládu, ovocný čaj, likéry či chutné ovocné jedlá. Vzácny jej aj destilát z tejto dreviny.