Pestovanie šalotiek: Zásady, ktoré treba vedieť

šalotka Zdroj foto: Pixabay

Aj keď šalotka sa veľmi podobá cibuli, existujú rozdiely, ktoré pozná každý záhradkár.

Vyzerá ako cibuľa, vonia ako cibuľa a chutí skoro ako cibuľa, ale nie je to cibuľa. Reč je o šalotke. Tento druh zeleniny je len príbuzným druhom cibuli. Šalotka býva obľúbenou pestovanou plodinou aj vďaka svojej nenáročnosti na pestovanie, výborným chuťovým a nutričným hodnotám a aj dobrej skladovateľnosti. Mnohí z nás si nevedia bez nej predstaviť varenie a majú ju posadenú vo svojej záhrade. Kvôli jemnejšej chuti oproti cibuli sa často používa do šalátov.

Výsadba šalotiek

Kým šalotky a cibule majú niekoľko významných rozdielov, obidve rastú väčšinou rovnakým spôsobom. Rovnako ako cibule, šalotky sa môžu pestovať zo semien alebo zo strúčikov. Strúčiky sú bežnejšie, pretože sú jednoduchšie a rýchlejšie. Na rozdiel od cibule, vytvára šalotka viac strúčikov, podobne ako cesnak.

Záhrada doma v kuchyni z odpadu?

Požiadavky na pôdu

Šalotky preferujú pôdu s pH medzi 6,0 a 7,0. Najlepšie sa im darí v ľahkej, dobre odvodnenej a úrodnej zemi.

Požiadavky na slnko

Šalotky potrebujú úplné slnko, ale nevadí im ani čiastočný tieň.

Rastliny pre zaneprázdnených záhradkárov (1)

Čas sadenia

Cibuľky dajte do zeme 2-3 týždne pred posledným dátumom mrazu, keď je teplota nad 0 °C.

Šalotka sa môže sadiť aj na jeseň. V tom prípade by ste mali použiť mulč, aby ste zeleninu ochránili pred mrazmi.  Podobne ako pri cesnaku.

Mulčovať by záhradkári mali aj na jar, a to v tom prípade, ak sadia celkom na začiatku sezóny. Šalotku však postačí posadiť až po jarnom spracovaní pôdy.

Riadkovanie

Pri výsadbe treba dbať, aby jednotlivé struky šalotky boli od seba vzdialené približne 10 až 15 cm a asi 5 cm hlboko v pôde. Ak je to možné, na sadenie si vyberte väčšie struky. Väčšie struky totiž produkujú väčšie zrelé šalotky. Rastliny šalotky saďte rovnako ako cibuľu alebo cesnak, čiže koreňovou špičkou nadol a špicatým koncom hore.

Pestovanie v kvetináči

Šalotka sa dá pestovať aj v kvetináči, a to asi mesiac pred vysádzaním zeleniny na vonkajší jarný záhon. Do jedného podlhovastého kvetináča o veľkosti 20 cm môžete zasadiť tri cibuľky.