Kedy je ten správny čas na zber cesnaku?

zber cesnaku Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že pestovanie cesnaku je podobné pestovaniu zemiakov? Cesnak rastie pod zemou rovnako ako cibuľa alebo zemiaky. 

Každému z nás sa občas stáva, že v kuchyni nenájdeme dostatok potravín  na uvarenie večery. Ale čo by nikdy v žiadnej kuchyni nemalo chýbať, je práve cesnak. Táto plodina je zaujímavá nie len ako ľudový liečiteľ, ale aj svojím pestovaním. Viete, čo sa deje pod pôdou pri jeho raste? Plodiny, ktoré najviac rastú v podzemí, sú často záhadné. Pestovanie cesnaku je podobné ako pestovanie zemiakov. Dúfate v to najlepšie a sezónu zakončíte prekvapením (buď dobrým alebo zlým).

Akú zeleninu je vhodné vysadiť na jeseň?

Podmienky na pestovanie cesnaku

Kedy je najlepší čas na zber cesnaku a kedy na jeho vysádzanie? Na zber cesnaku musíte najskôr nechať cesnak dostatočne vyrásť. Zvyčajne pestujte cesnak na jeseň na letnú úrodu nasledujúci rok. V teplejších klimatických podmienkach môžu byť záhradníci schopní zasadiť semiačka cesnaku na začiatku zimy alebo skoro na jar. Vyberte si na záhrade miesto, ktoré prijíma veľa slnečného svetla a kde je pôda mierne kyslá alebo neutrálna. Dávajte ale pozor, aby sa v tom mieste nehromadilo príliš veľké množstvo vody, pretože to môže viesť k hnilobe tejto zleneiny. Ak posadíte cesnak na jeseň, nezabudnite kúpiť hlavičky špeciálne na výsadbu pred dlhodobým tvrdým mrazom, aby ste oň cez zimu neprišli.

Kedy je správny čas na zber cesnaku

Výzvou pri zbere cesnaku je vedieť to, že ho nemôžete nechať, kým vrchná časť nezmizne ako u cibule. Ponechanie cesnaku v zemi predstavuje riziko, že zhnije. Na druhej strane príliš skorý zber môže viesť k menším hlavičkám alebo skrátiť dobu skladovania. Cesnak sa zvyčajne zberá v polovici až koncom leta. Keďže sa všetko deje v podzemí, môže byť ťažké vedieť, kedy je správne načasovanie. Poveternostné podmienky totiž môžu posunúť čas úrody dopredu alebo dozadu.

Listy sú dobrým ukazovateľom načasovania zberu. Každý list predstavuje ochrannú vrstvu ovinutú okolo cesnakového podzemia. Trik spočíva v tom, že treba počkať, kým asi polovica listov nezhnedne a polovica nebude ešte zelená. Vtedy je ten správny na čas jeho zber.
Ak pestujete túto zeleninu prvýkrát a nie ste si istí, či je správny čas, jemne oprášte zem okolo cesnakových stoniek a skontrolujte, či sa pod zemou nevytvorila hlavička. Ak vyzerá pripravená, celá vaša plodina je pravdepodobne nachystaná na zber a vy môžete začať „žať“ úrodu.