Prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči

Prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči Zdroj foto: Depositphotos

Táto rastlina patrí k bežne pestovaným plodinám na záhonoch. No viete prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči? Zistite, ako na to. 

Cuketa je populárna rastlina, ktorú pestujú mnohí z nás aj vďaka jej bohatej úrode. Dokáže rodiť nielen počas leta, ale aj na jeseň. Ale nie každý má priestor na jej pestovanie. Ak máte radi cukinu, vyskúšajte ju zasadiť do nádoby a budete prekvapení, ako sa dobre prispôsobí.

Prečo a ako pestovať cuketu v kvetináči?

Nemáte vlastnú záhradu? Tak nádoba je vhodnou voľbou. Pestovanie cukety v kvetináči vám umožní rozšíriť možnosti záhradkárčenia bez potreby veľkej záhrady.

Ak ste vždy pestovali cuketu na záhrade, ale práve začínate s jej pestovaním v črepníkoch, cuketa je šikovnou voľbou na štart. Sú spoľahlivé, rýchlo rastúce a nenáročné.

Vďaka kontajneru je navyše možné mať rastlinu priamo pred vašimi dverami, takže získate pohodlný spôsob, ako vytrhnúť čerstvé plody podľa potreby.

Ako zasadiť cuketu do nádob

Cuketa miluje slnečné svetlo. Preto dajte rastlinám priame slnečné žiarenie minimálne 6 až 8 hodín denne, ak nie viac.

Používajte kvalitný, dobre priepustný substrát. Na zadržanie vody by sa mal pridať perlit alebo vermikulit. Kvalitná zmes bude obsahovať kryštály zadržiavajúce vodu alebo dlhodobo uvoľňujúce sa hnojivo. Najlepšie je pH 6 až 6,8.

Kedy zasadiť

Optimálna teplota pôdy pre cukinu je 15 ° C až 24 ° C. Rastlinu je potrebné sadiť v polovici jari, pretože cuketa nemá rada mráz. Ak máte optimálnu miestnosť na uskladnenie kvetináčov vo vnútri,môžete cuketu predpestovať a vysadiť ju skoro na jar. Po zamrznutých ju potom môžete dať von.

Výber kvetináča

Aký kvetináč je najvhodnejší? Cuketu je možné pestovať v hocičom, čo je dostatočne pevné a veľké. Napríklad niektorým z vás sa osvedčilo pestovanie tejto zeleniny vo vedrách s dierami v spodnej časti alebo v sudoch od vína. Avšak v oboch prípadoch je potrebné zabezpečiť dostatočný odtok vlahy.

Vyberte si teda nádobu s dobrým odvodnením a pevnými stranami a spodkom. Aj malé cukety majú silné korene.

Čím väčší je kvetináč, tým viac cukiet. Minimálne nie viac ako jedna rastlina na 20 litrov objemu. Pamätajte ale, že ak potrebujete cukety v nádobách premiestňovať, nemôžete mať kvetináče príliš veľké.

Hnojenie popolom, tu sú užitočné zásady

Starostlivosť o cukinu v kvetináčoch

Pri správnej starostlivosti sa môžete tešiť z bohatej úrody cukiet. Tu je niekoľko zásad.

Umelé hnojivo

Pri prvom pestovaní zmiešajte hnojivo s postupným uvoľňovaním výživných látok so substrátom v nádobe. Alternatívou je použitie tekutého hnojiva, ktoré pridáte do zálievky.

Polievanie

Cuketa v nádobách vyžaduje pravidelné zalievanie. Dobre zalejte vodou, keď sú horné 2 palce pôdy suché. Rastlinu zavlažujte ku koreňom.

Prerezávanie

Listy a stonky cukety často odumrú, najmä ak sa poškodia. Ak je to tak, odstráňte ich. Avšak s prerezávaním to určite nepreháňajte, lebo cuketové stonky sú dosť citlivé. Rez môže byť vstupnou bránou pre plesňové ochorenia.

Opeľovanie

Pre cukinu, ktorá rastie v nádobách a na miestach ťažko dostupných pre opeľovačov, môže byť opeľovanie problematickejšie, ako je to pri rastline pestovanej na voľnom záhone. Ak si všimnete veľa včiel, ktoré navštívia vašu rastlinu, nemusíte sa obávať.

Ale ak nevidíte včely alebo kvety padajú z vašej rastliny bez toho, aby sa tvorilo nejaké ovocie, musíte vziať opeľovanie do vlastných rúk. Ako na to, sa dozviete v ďalšom článku.