Efektívny rez starších jabloní: Tipy pre bohatú úrodu v lete

Efektívny rez starších jabloní: Tipy pre bohatú úrodu v letných mesiacoch

Tu nájdete tipy na efektívny rez starších jabloní pre bohatšiu úrodu. Postačia vám tri jednoduché kroky. 

Rez stromov je zásadným krokom k zabezpečeniu ich zdravia a bohatej úrody. Pre majiteľov starších jabloní ponúkame jednoduché kroky na efektívny rez, ktorý vám pomôže dosiahnuť lepšie výsledky. Pravidelná a správne vykonaná starostlivosť zabezpečí nielen lepší rast a výnos, ale aj zdravie vašich jabloní.

1. Krok je hodnotenie a príprava

Plánovanie rezu je základným kameňom úspechu. Pred samotným rezom dobre skontrolujte strom. Pozrite sa na jeho celkový tvar, silu rastu a akékoľvek známky chorôb alebo škodcov, ktoré môžu byť prítomné. Pripravte si tiež vhodné náradie – ostré a čisté záhradnícke nožnice, lopatku či pílku, a nezabudnite na ochranné rukavice.

2. Krok je samotný rez

Naše ciele pri reze sú jasné – podporiť rast nových výhonkov, zabezpečiť dostatok svetla a vzduchu pre vnútro koruny stromu a odstrániť poškodené a choré vetvy. Pri rezaní starých jabloní začnite tým, že odstránite všetky suché, zlomené alebo choré vetvy. Pokračujte umierneným riedením koruny, aby svetlo a vzduch mohli lepšie preniknúť do jej vnútra.

3. Krok je odstraňovanie starých vetiev

Staré a neproduktívne vetvy môžu zbytočne ťahať energiu zo stromu a brániť rastu nových výhonkov. Bezpečne odstráňte vetvy, ktoré už nie sú produktívne alebo ktoré rastú dovnútra koruny. Po odstránení týchto vetiev by mala byť koruna stromu otvorená a dobre pravidelná s dostatkom priestoru pre nové výhonky.

Upozornenie na záver: Pri rezaní vždy dbajte na to, aby ste vetvy odrezávali čisto a v správnom uhle, aby ste zbytočne netraumatizovali drevo a umožnili rýchlu regeneráciu.

Čítajte nás i nabudúce, dozviete sa ďalšie zaujímavé tipy a rady, ako sa postarať o svoju záhradu počas celého roka.