Ekopostrek zo žihľavy: Zdravý boj proti voškám:

ekopostrek zo žihľavy Zdroj foto: mm/našazáhradka.sk

Minule sme vám prezradili ako pripraviť postrek z púpavy. Rovnako účinný prostriedok proti voškám sa dá získať aj zo žihľavy. Prinášame Vám recept na ekopostrek zo žihľavy.

Aj keď rastlinné postreky nie sú také agresívne ako chemické, pre náš ekosystém sú oveľa prospešnejšie. Ešte pred aplikáciou sa musíte pripraviť na to, že účinok sa prejaví až po niekoľkých opakovaniach. Podobne je to i pri postreku zo žihľavy.

Zdravý boj proti voškám: Pripravte si ekopostrek z púpavy

Recept na ekopostrek zo žihľavy

Budete potrebovať:

1 kg čerstvej žihľavy alebo 300 g sušenej

vhodnú nádobu,

vodu.

Postup:

Žihľavu nakrájajte na pásiky. Vložte ich do väčšej nádoby a zalejte 10 litrami odstátej vody. Nechajte máčať 12 hodín. Potom sceďte a použite.

Zo žihľavy sa dá pripraviť aj zákvas, ktorý má podobné účinky ako postrek.

Pripravíte si ho tak, že čerstvú alebo sušenú žihľavu necháte kvasiť  dva týždne v nádobe s piatimi litrami vody. Pred použitím zákvasu treba riediť s vodou v pomere 1: 10.

Zo žihľavy sa okrem ekopostreku dajú pripraviť aj iné pre záhradku a naše zdravie prospešné recepty. Prečo je pre nás vôbec prospešná? Žihľava obsahuje minerálne látky, ako je draslík, železo, magnézium, vápnik, mangán. Okrem toho v nej nájdete vitamíny A, C, K a vitamíny skupiny B, chlorofyl a vlákninu.