Bylinky a rastliny, ktorými môžete podporiť tvorbu materského mlieka

fenikel Fenikel pomáha najmä pri tráviacich ťažkostiach. Zdroj foto: Pixabay.com

Mnohé mamičky často bojujú s problémami pri dojčení súvisiacimi s nedostatočnou tvorbou materského mlieka. Toto je desať byliniek, ktoré podporujú tvorbu mlieka.

Čím častejšie stimulujete dojčenie, tým viac si prsia zvyknú na pravidelnú tvorbu mlieka. Základná rada, ako podporiť jeho tvorbu. Pomôcť si však môžete k väčšej produkcii materského mlieka aj bylinkami.

Fenugreek alebo Senovka grécka

Hlavná zložka mnohých bylinných čajov na podporu tvorby materského mlieka. Bylinka známa vôňou javorového sirupu a chuťou karamelizovaného cukru. Vaše materské mlieko, pot či moč môžu pri užívaní tejto bylinky mať arómu javorového sirupu, no nie je to zdravotná závada.

Benedikt lekársky

Často sa kombinuje v prípravkoch na zvýšenie produkcie materského mlieka práve so Senovkou gréckou. Nachádza sa v komerčných doplnkoch pre mladé mamičky a čajoch podporujúcich dojčenie. Jeho užívanie je bezpečné, pokiaľ dodržiavate uvedené odporúčané dávkovanie.

Fenikel

Po mnohé generácie sa vie, že fenikel podporuje tvorbu materského mlieka a dojčenie. Je to sladká bylina s chuťou sladkého drievka. Pomáha tiež pri tráviacich problémoch.

Zbierame liečivé rastliny: Fenikel pri problémoch s trávením

Žihľava dvojdomá

Žihľava má vysoký obsah železa, je plná vitamínov a minerálov. Po pôrode pomáha v boji s anémiou, bojuje s únavou a podporuje tvorbu materského mlieka.

žihľava
Zdroj foto: Pixabay

Lucerna siata

Vysoko výživná rastlinka, plná vitamínov a minerálov. Jedna z najstarších byliniek. Je bohatá na antioxidanty, má nízky obsah nasýtených tukov, vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Zvyšuje produkciu mlieka.

Jastrabina lekárska

Je členom rovnakej rastlinnej rodiny ako Senovka grécka. V sušenej forme je bezpečným doplnkom. Čerstvá Jastrabina lekárska je ale nebezpečná a nikdy ju nepoužívajte!

Pestrec mariánsky

Známy je pozitívnymi účinkami na pečeň. Po stáročia sa traduje, že je vhodný na podporu tvorby mlieka. Tieto tvrdenia ale vedecky neboli podložené.

Pivovarské kvasnice

Nejde o bylinku ako takú, no dá sa hovoriť o rastlinnom pôvode. Pomáhajú zvyšovať energetickú hladinu a v boji s popôrodnými depresiami. Tiež pomáhajú podporovať produkciu mlieka.

Zázvor

Výborne ochutí jedlo, nápoje a má množstvo zdravotných účinkov. Medzi tie patrí aj podpora dojčenia.

zázvor
Zdroj foto: Pixabay.com

Cesnak

Cesnak je veľmi výživný a výživu dodá aj do materského mlieka, pomáha stimulovať jeho tvorbu. Pozor však, nie všetky deti cesnak v mlieku tolerujú. Problém s ním majú najmä detičky, ktoré trápi reflux.