Žihľava ako elixír zdravia či recept na krásu

žihľava Zdroj foto: Pixabay

Žihľava sa javí ako burina, ale jej účinky majú prospech pre naše zdravie a dokonca aj vlasy. Čo vieme o tejto rastline, ktorá sa v tak hojnom počte rozširuje po našich záhradách? 

Každý z nás pozná túto rastlinu, ktorá tak bujne rastie v našich záhradách a na lúkach. Žihľava je známa tým, že sa pri nej môžeme popŕhliť a na našej koži ostanú neskôr po styku s ňou malé pľuzgieriky, ktoré štípu. Keďže je však prospešná pre naše zdravie, je potrebné ju zberať v rukaviciach. Tento malý boj s touto jedinečnou rastlinou nám stojí zato, pretože v sebe obsahuje živiny, ktoré  pomáhajú nášmu imunitnému systému.

Účinky žihľavy na naše zdravie

Žihľava je prospešná pri boji s akné, reumou alebo artritídou. Obsahuje v sebe antioxidanty, preto veľmi pomáha aj v boji s rakovinou. Táto rastlina, ktorú mnohí nazývajú ľudovo pŕhľava, často rastie v našich záhradách ako burina, a pritom netušíme o jej skvelých účinkoch pre naše zdravie. Pŕhľava je úžasným prostriedkom na prečistenie organizmu, z ktorého dostane škodlivé látky. Ale pozor, keď sa rozhodnete využiť žihľavový čaj na prečistenie, buďte pripravený na častú návštevu toalety, nakoľko je žihľava močopudná. Rovnako je aj bohatá na vitamín C a obsahuje v sebe množstvo železa.

Elixír zdravia pre vlasy

Zo sušenej žihľavy si môžete doma pripraviť čaj, ktorý má svoju špecifickú chuť. Preto nezabudnite do čaju pridať cukor, med alebo citrón, podľa toho, čo máte radi.  Žihľavový čaj si môžete pripraviť aj z čerstvej žihľavy spolu s kolieskom citrónu.
A ak chcete mať zdravé a lesklé vlasy, urobte si z čerstvej žihľavy odvar. Na malú chvíľu žihľavu povarte a nechajte odstáť. Potom žihľavový odvar sceďte a ešte za tepla si ňou polejte vlasy a nechajte uschnúť. Vlasy budú po umytí na dotyk tvrdé, pretože žihľava v sebe obsahuje železo. Táto rastlina dodá vašim vlasom potrebný lesk a živiny.