Exotický tricyrtis: Ako pestovať krásnu záhradnú orchideu

Exotický tricyrtis: Ako pestovať túto krásnu záhradnú orchideu Zdroj foto: Depositphotos

Tento kvet je nádhernou ozdobu vašej záhrady. Prezradíme vám, ako pestovať exotický tricyrtis.

Exotický tricyrtis alebo inak záhradná orchidea sa môže pochváliť bielymi až svetlofialovými kvetmi podobnými izbovým orchideám so šiestimi okvetnými lístkami známymi svojimi žiarivými fialovými škvrnami, ktoré sa objavujú koncom leta. Listy rastú striedavo a majú paralelnú žilnatinu. Celá rastlina je chlpatá.

Ako sa starať o záhradnú orchideu

Pri výsadbe v správnych podmienkach je starostlivosť o tieto krásne kvety pomerne jednoduchá. Uprednostňujú vlhkú, na živiny bohatú pôdu, tieň alebo polotieň a stálu závlahu. Pravidelný obsah vlhkosti v pôde pomôže týmto rastlinám rásť vyššie. Keďže majú vysoké stonky, je dobré, aby sme ich vysádzali na miesta chránené pred silným vetrom.

Tricyrtis nie je príliš náchylný na škodcov alebo choroby. Pozor však na slimáky v záhrade, ktoré môžu spôsobiť škodu tým, že požierajú listy týchto rastlín.

13 rastlín, ktoré milujú kyslú pôdu, časť. II

Nároky na svetlo

Záhradná orchidea preferuje čiastočný až úplný tieň. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie na okrajoch tienistých lesov. V oblastiach s intenzívnym slnkom a horúcimi letami je ideálny úplný tieň. Čiastočný tieň alebo ranné slnko a popoludňajší tieň sú ideálne pre oblasti s miernejším podnebím.

Nároky na pôdu

Pre tieto kvety je ideálna úrodná, vlhká a organicky bohatá pôda. Uprednostňujú hlinitú, dobre priepustnú zem so stálou vlhkosťou a mierne kyslým pH. Pridaním štedrého množstva kompostu alebo iného organického materiálu do pôdy budú tieto rastliny prosperovať.

Nároky na vodu

Tricyrtis má rád stálu vlhkosť, a preto si vyžaduje dôslednú zálievku. Nedovoľte, aby pôda vyschla. Zalievajte tak často, ako je potrebné, aby bola pôda rovnomerne vlhká, nie však premočená. Záleží aj od oblasti, v ktorej žijete. Ak sa nachádzate v časti Slovenska s dostatkom zrážok, postačí vám dvakrát týždenne.

Nároky na teplotu a vlhkosť

Tieto rastliny vydržia veľmi nízke teploty a môžu sa pestovať aj v oblastiach s vyššími teplotami, ak sú v úplnom tieni. Dobre sa im darí pri miernej vlhkosti. Príliš veľa vlahy môže spôsobiť hnilobu, zatiaľ čo príliš málo môže zapríčiniť hnednutie listov.

Hnojenie

Záhradná orchidea má rada pôdu bohatú na živiny. Preto ak tieto rastliny každú jar pohnojíte, odvďačia sa vám zdravým rastom a peknými kvetmi. Použite dobre vyvážené tekuté hnojivo, ktoré pridáte do zálievky. Skvele funguje aj pridávanie štedrého množstva kompostu. Kompost tiež pomáha pôde udržiavať vyvážené množstvo vlhkosti bez toho, aby bola premočená.