Pre milovníkov húb je tu dobrá správa. Môžete ich mať vo svojej záhrade alebo v pivnici vždy poruke. Prinášame vám fakty o pestovaní húb doma, ktoré budú pre vás užitočné.
Mnohí z vás, ktorí pestujete zeleninu, ste ani nerozmýšľali nad tým pestovať huby. A prečo nie? Veď také čerstvé huby z vašej záhrady sú výborné do praženice, omáčok, polievok a mäsových jedál. Tu sú fakty o pestovaní húb doma, ktoré treba vedieť pred začiatkom ich pestovania.
Vedeli ste, že v skutočnosti je jednoduchšie pestovať huby vo vnútri ako vonku? Je to preto, že môže regulovať podmienky ich rastu. Pokiaľ ide o pestovanie húb, môžete si kúpiť pestovateľské súpravy, ktoré vám uľahčia prácu alebo začať od nuly sami. Len sa uistite, že nakupujete iba od renomovaných predajcov.
Hliva ustricová: Tu je jej 10 benefitov na náš organizmusHuby sa dajú pestovať buď zo spór, alebo z poteru. Pričom spóry húb sa dajú prirovnať k semenám a potery k sadeniciam. Pre začiatočníkov je lepšie a jednoduchšie pestovanie z poterov.
Huby potrebujú pre svoj rast tmavé a vlhké miesto. Napríklad pivnica alebo vnútro skrine či šatníka môže byť pre ne ideálnym prostredím. Na ich pestovanie môžete použiť debničku, napríklad prázdne debničky na šalát, ktoré dostanete v obchode s potravinami. Len sa uistite, že nádoba je hlboká aspoň 15 centimetrov, aby dostatok priestoru umožnil rast mycélia (koreňového systému húb).
Určite nie. Pestovanie húb je jednoduchšie vo vnútri ako vonku. Vo vnútorných podmienkach svoju úrodu môžete zbierať už 3-4 týždne po výsadbe. Vonku sa tento proces v závislosti od vonkajších podmienok predlžuje na 6 mesiacov. Pri niektorých hubách tento proces trvá až 3 roky! Záleží aj od typu huby.
Keďže huby neobsahujú chlorofyl, nevyžadujú na svoj rast žiadne slnečné svetlo.
Akonáhle zozbierate úrodu, stonka húb zhnije. Nové huby sa môžu objaviť a vyrásť z iných poterov alebo spór. Aby ste zaistili nepretržitú úrodu, možno budete musieť pridať viac poteru.
V prípade zberu sa vyhnite ťahaniu húb. To môže poškodiť okolité huby a mycélium pod nimi. Namiesto toho hubu odrežte ostrým nožom priamo na stopke.
Nabudúce si povieme o vhodných hubách na ľahké domáce pestovanie.
Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a…
Spoznajte užitočné rady, ktoré sa hodia záhradkárom i milovníkom prírody. Ako odlíšiť larvy motýľov a…
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…