Figovník kaučukový: Tieto chyby robíme pri pestovaní

Figovník kaučukový – aké chyby robíme pri jeho pestovaní? Zdroj foto: Pixabay.com

Táto veľmi obľúbená izbová rastlina aj napriek svojej nenáročnosti neznáša niekoľko vecí. Viete, ktoré to sú? Naučte sa pestovať figovník kaučukový. 

Figovník kaučukový alebo inak fikus zdobí mnohé obývačky či pracoviská. Vo svojej domovine (Malajsko, Východná India) je to strom, ktorý dorastá do výšky až 30 m. Keď odlomíme list, z rany vytekajú kvapky bielej hustej šťavy, ktorá obsahuje kaučuk.

Chyby pri pestovaní

Ak sa vášmu figovníku nedarí, pravdepodobne ste ho umiestnili na miesto, ktoré nie je chránené pred prudkým slnkom. Takisto potrebuje výdatnú a pravidelnú zálievku. Dariť sa mu bude na svetlom stanovišti bez priameho slnka. Pozor tiež na prievan, ktorý neznáša. Listy je často potrebné umývať vlažnou vodou a pravidelne striekať a rosiť.

Vášmu figovníku tiež prospeje, ak ho počas vegetačného obdobia každý týždeň prihnojíte roztokom minerálneho alebo organického hnojiva.  Prezimuje pri teplote 14 – 20 °C. Polievanie treba prispôsobiť teplote miestnosti, lebo častá zálievka pri nízkej teplote zaviní zhadzovanie listov.  Keď chcete, aby sa rastlina rozkonárila, skráťte jej vrchol asi o 20 – 25 cm.

Ako si dobiť energiu? Vyskúšajte stromy

Rozmnožovanie

Fikus je možné rozmnožiť odrezkami, a to buď vrcholovými, alebo stonkovými. Stonkové odrezky je potrebné odrezať s jedným listom, v ktorého pazuche je očko. Odrezky hneď namočte do teplej vody ( 40 – 50 °C), aby nevytekala šťava.

Listy na odrezkoch zviňte a zviažte lykom, čím sa zmenší vyparovanie vody. Odrezky napichajte do zmesi rašeliny s pieskom, priviažte k paličke a nechajte zakoreniť na teplom a vlhkom mieste.

Vrcholové odrezky režte s niekoľkými listami. Môžu sa zakoreniť priamo na materskej rastline. Najskôr na mieste, kde chcete oddeliť vrcholový odrezok, urobte ostrým nožom šikmý rez zdola nahor asi do 2/3 kmeňa. Priestor medzi reznými plochami vyplňte machom a zaviažte igelitom na udržanie stálej vlhkosti. Keď začnú cez mach prerastať korene, vrcholec odrežte a zasaďte do črepníka.

Presádzajte každý rok na jar. Je to potrebné, lebo rastlina potom trpí nedostatkom živín.