Filodendron: Kedy a ako presádzať túto zaujímavú rastlinu

filodendron a jeho presádzanie Zdroj foto: Pixabay

Filodendron patrí medzi obľúbené izbové rastliny. Takisto i on potrebuje správnu starostlivosť, aby sa vám odvďačil zdravým rastom. Kedy a ako ho presádzať?

Filodendron je súčasťou mnohých domácností a najmä obývačiek. Svojimi lesklými listami vie skrášliť každú miestnosť v našom byte alebo dome. Ak patríte k pestovateľov filodendrona, možno sa vám zíde niekoľko rád, ako ho správne presádzať.

Ako vypestovať Aloe distans

Obdobie najvhodnejšie na presádzanie filodendrona

Táto izbová rastlina vďaka svojmu bujnému rastu koreňového systému potrebuje časté presádzanie. Najvhodnejšie obdobie predstavuje jar, leto alebo neskorá jeseň. Ak žijete v oblasti, kde zima prichádza skoro, potom je lepšia jar a leto. Vyhnite sa presádzaniu filodendrona v zime, pretože počas chladných mesiacov s menším množstvom svetla vyžaduje odpočinok.

Ako často presádzať filodendrony

Závisí to od veľkosti rastliny a kvetináča, ako aj od podmienok, v ktorých rastie. Spravidla každé 2 až 4 roky. Spoznáte to i podľa toho, že korene filodendrona môžu začať prerastať a vytŕčať z otvorov v spodnej časti kvetináča. Keďže táto izbová rastlina mnohokrát narastie do väčších rozmerov, v malom črepníku často stráca rovnováhu a môže sa prevrátiť nabok. Aj to je pre vás signál, že váš filodendron potrebuje presadiť.

Ako presadiť filodendrony

Filodendrony majú radi substrát bohatý na živiny. Takisto treba, aby v ňom bola zastúpená aj rašelina, aby nedochádzalo k zahnívaniu koreňového systému.  Deň pred presádzaním treba túto izbovú rastlinu poliať. Na odtokové otvory dajte jednu vrstvu novín, aby sa pri prvých zalievaniach substrát nevyplavil. Aby ste rastlinu dostali von zo starého črepníka, skúste ho stlačiť. Avšak iba v prípade, keď je kvetináč z materiálu, pri ktorom sa to dá. Niekedy musíte nôžom obísť vnútorný okraj črepníka, aby ste kvet dostali von. Filodendrony umiestnite do stredu nového kvetináča, na dne ktorého je drenážna vrstva, nasypte substrát a mierne ho okolo rastliny pritlačte. Nikdy neplňte zem až po samý okraj nádoby. Dochádzalo by totiž k vytekaniu zálievky, alebo substrátu. Preto nechajte aspoň pol centimetra od okraja nádoby.