Granátové jablká a ich pestovanie, čo skrýva toto ovocie?

granátové jablko Zdroj foto: Pixabay

Granátové jablká sú určite chutným a zaujímavým ovocím vo vašom sade. Poďme si posvietiť na to, ako ich pestovať.

Poznáte granátové jablká? Chutia sladkokyslo, preto sú obľúbeným ovocím niektorých záhradkárov. Aj keď ich pestovanie nie je také bežné, predsa sa len oplatí niečo o ňom vedieť.

8 odrôd marhúľ, ktoré sa oplatí poznať, časť I.

Granátové jablká a ich pestovanie

Granátovým jablkám sa nedarí v každej oblasti. Sú náchylné na mráz, takže ak žijete v chladnejších oblastiach, vyskúšajte toto ovocie pestovať v nádobách, aby ste stromček mohli preniesť do interiéru alebo skleníka.  

Požiadavky na slnko

Tieto stromy potrebujú miesto s plným slnečným žiarením.

Požiadavky na pôdu

Granátové jablká sa dokážu prispôsobiť rôznym druhom pôdy. Najlepšie sa im však darí, keď sa pestujú v hlinitej pôde s dobrou priepustnosťou. Môžete skúsiť pridať kompost, aby ste zvýšili príjem živín.

Zamerajte sa na pH medzi 5,5 a 7,2.

Pestovanie granátového jablka z priesad

Granátové jablká sa zväčša pestujú z priesad, aby ste zaistili najlepšiu kvalitu ovocia. Keď chcete zasadiť svoj strom, vykopte dieru, ktorá je trikrát väčšia ako nádoba so stromčekom a má rovnakú hĺbku ako koreňová guľa. Zmiešajte starý kompost alebo hnoj s pôdou, ktoré ste vybrali z výsadbového otvoru.

5 najkrajších stromov do malých záhrad

Odstráňte rastlinu a uvoľnite koreňovú guľu. Položte rastlinu do otvoru a pridajte pôdu spolu s kompostom. Potom stromček dobre zalejte, aby pôda okolo neho mohla klesnúť a odstránili sa prípadné vzduchové bubliny. 

granátové jablká
Zdroj foto: Pixabay

Pestovanie granátových jabĺk zo semien

Granátové jablká môžete pestovať aj zo semien, i keď väčšina ľudí radšej používa výhonky. Tu sú jednotlivé kroky:

Granátové jablko nakrájajte na polovicu a odstráňte šupku.
Jablko opláchnite pod studenou vodou a odstráňte červenú dužinu, pričom semeno nevynechajte. Semená odložte do sucha.
Semená vysádzajte aspoň 1 a pol centimetra hlboko do črepníka určeného na zakorenenie. Najlepšie je, ak zasadíte semená v zimnom období s cieľom, aby sadenice rástli na jar dostatočne silno.
Semená dajte na slnečné miesto. Môžete vyskúšať okno orientované na juh alebo zabezpečiť umelé osvetlenie.
Zalejte semená, aby bola pôda vlhká. Ak je substrát suchý, znovu zalejte vodou a zakryte semená priehľadným plastovým vreckom. Klíčenie semien granátového jablka trvá šesť týždňov.
Na jar po zamrznutých pomaly sadenice privykajte na vonkajšie podnebie tak, že ich každý deň vyberiete na pár hodín von.

Granátové jablko a jeho účinky

Toto ovocie skrýva v sebe veľa vitamínov skupiny B, vitamín E, C  a omega 6 nenasýtené mastné kyseliny. Okrem toho nájdete v ňom mangán, draslík, fosfor, selén, železo a zinok. Vďaka týmto látkam má veľa prospešných účinkov na náš organizmus. Granátové jablko napríklad posilňuje imunitu, pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách, prečisťuje pečeň a obličky, detoxikuje, má silné protizápalové účinky a zlepšuje tiež pleť.