Hľadáte ideálne kvety do kúpeľne? Vyberte si tieto, č. III

Hľadáte ideálne kvety do kúpeľne? Vyberte si tieto, č. III Zdroj foto: Depositphotos

Zariaďujete si kúpeľňu a hľadáte ideálne kvety do tejto miestnosti? Ste na správnej adrese. 

Gardénia

Ak hľadáte ideálne kvety do kúpeľne, nemali by ste prehliadnuť gardéniu. Ide o krásnu izbovku, ktorá je trošku náročnejšia na pestovanie. Tieto tropické širokolisté vždyzelené rastliny totiž zle reagujú na studený prievan alebo náhle návaly tepla. Môžu však dobre rásť vo vlhkých podmienkach kúpeľne za predpokladu, že dostanú dostatok jasného svetla. Gardénie môžu byť veľké rastliny, dorastajúce do výšky až 180 centimetrov, ale pravidelným prerezávaním docielite i nižší vzrast. Hnojte kyslým hnojivom.

15 izbových rastlín vhodných do kúpeľne, č. I

Farebné varianty: Tmavo zelené listy; biele kvety
Nároky na slnko: Na kvitnutie potrebuje šesť až osem hodín slnečného svetla.
Nároky na pôdu: Dobre priepustná, kyslá kvetinová zmes bohatá na rašelinu

Hľadáte ideálne kvety do kúpeľne? Vyberte si tieto, č. III
Gardenia, zdroj foto: Depositphotos

Begónia

Mnohé druhy begónií dobre rastú v podmienkach kúpeľne, pretože im nevadí teplo a vlhkosť. Aj keď majú rady vlhké podmienky, neznášajú podmáčanú pôdu, ktorá môže spôsobiť hnilobu koreňov. Ak chcete, aby vám táto izbovka kvitla, nájdite jej vo vašej kúpeľni svetlé miesto s priamym ranným slnečným žiarením. Begónie pestované pre svoje lístie potrebujú svetlé miesto mimo priameho slnečného žiarenia.

Izbovky ideálne do kúpeľne, tieto milujú vlhko, č.II

Farebné odrody: Svetlozelené, tmavozelené, bronzové alebo fľakaté listy. Niektoré odrody sa pestujú pre krásne kvety, zatiaľ čo iné sú vyhľadávané pre ich výrazné a nezvyčajné listy.
Slnečné žiarenie: Na podporu kvitnutia zaistite priame slnečné svetlo; pri odrodách pestovaných pre ich listy poskytnite jasné filtrované svetlo.
Nároky na pôdu: Begóniám sa najlepšie darí v univerzálnom substráte.

Bromélia

Bromélie sú nezvyčajné rastliny; vďačne kvitnú na miestach, kde väčšina izbových rastlín vôbec nekvitne. Ich obdobie kvitnutia je v zime. Potešia žltými, ružovými alebo červenými kvetmi, ktoré vydržia niekoľko týždňov. Izbovke vyhovuje vlhkosť kúpeľne, ale potrebuje aj dobrú cirkuláciu vzduchu, ktorú je možné zabezpečiť spustením kúpeľňového odsávacieho ventilátora alebo pomocou malého prenosného ventilátora. Hnojte ich hnojivom na orchidey.

Farebné varianty: Tmavo zelené listy a ružové alebo červené kvety
Nároky na slnko: Najlepšie je jasné nepriame svetlo. Tieto rastliny síce znesú niekoľko hodín priameho slnečného žiarenia každý deň, ale neumiestňujte ich na horúce popoludňajšie slnko, pretože môže spáliť listy.
Nároky na pôdu: Závisí od konkrétnej odrody bromélie.

Izbovky vhodné do kúpeľne
Bromélia, zdroj foto: Depositphotos

Bambus

Bambus patrí tiež medzi ideálne izbovky, ktoré môžeme s úspechom pestovať v kúpeľni. Táto rastlina nepotrebuje ani kvetináč s pôdou, aby rástla. Postačí jej aj váza s vodou. Bambus zasadený v kvetináči hnojte hnojivom s vysokým obsahom dusíka.

Farebné odrody: Bledé až tmavozelené lístie
Nároky na slnko: Plné slnko až čiastočný tieň
Nároky na pôdu: Uprednostňuje piesočnaté kvetináčové zmesi, ale toleruje aj iné druhy substrátov.

Svokrin jazyk

Svokrin jazyk je vďačná rastlina, ktoré nevyžaduje náročné podmienky na pestovanie. Uprednostňuje jasné svetlo, ale zvládne aj menej ideálne podmienky. Pestré odrody potrebujú viac svetla. Ak ho však nemajú, vrátia sa k zelenej farbe listov. Rastliny v kvetináčoch sa v lete často presúvajú na tienisté vonkajšie miesta.

Farebné varianty: Sýto zelené listy so sivozelenými alebo zlatožltými pruhmi
Nároky na svetlo: Jasné, teplé svetlo; vyhýbajte sa však priamemu slnečnému žiareniu
Nároky na pôdu: Univerzálny substrát na izbové rastliny