Urobte si miniskalku v meste: Praktický manuál, ako na to

Urobte si miniskalku v meste: Praktický manuál, ako na to Zdroj foto: Depositphotos

Prezradíme vám, ako si založiť vlastnú zelenú oázu u vás v byte. Urobte si miniskalku, z ktorej budete mať radosť.

Žijete v byte a nemáte záhradu, kde si môžete vytvoriť skalku? Dá sa to urobiť aj na balkóne. Postačí vám malá plocha kvetinovej debničky alebo väčšej misy. Vyskúšajte naše tipy a urobte si miniskalku, ktorú bude každý obdivovať.

Zvoľte vhodnú nádobu

Na miniskalku sa dajú využiť nádoby z rôznych materiálov a tvarov.  Veľmi dekoratívne sú napríklad tvarované kamene s rozličnými priehlbinami, kde sa dajú vysadiť rastlinky. Debničky aj misy musia byť kvalitné, pretože výsadba je umiestnená vonku počas celého roka, a musia vydržať extrémne podmienky mrazivých dní počas zimy. Nádoba by mala mať otvor pre odtok zvyšnej vody. Drevené debničky vykladáme fóliou zabraňujúcou predčasnému zahnívaniu dreva, možno ich tiež impregnovať vhodným prípravkom, ktorý neškodí rastlinám.

Zlá úroda jarnej cibuľky, tu je 6 problémov

Postup, ako sadiť miniskalky v meste

Odtokový otvor pokryjeme kameňom alebo črepom z rozbitého črepníka. Na dno dáme vrstvu drenáže z hrubšieho štrku. Potom naplníme nádobu dobrou záhradnou zeminou s prímesou hrubšieho piesku. Pri vysádzaní zbytočne neprihnojujeme umelými hnojivami, aby skalničky zbytočne nebujneli.

urobte si miniskalku, ktorú bude každý obdivovať
Zdroj foto: Depositphotos

Samotnú miniskalku budeme tvoriť z drobnejších miniskaliek, ihličín, tráv, kameňov, prípadne cibuľovín.

Rastliny, ktoré si zvolíme do miniskalky treba poznať. Aký rast dosahujú, aké majú nároky na pôdnu vlahu a podobne. Pozor, nevysádzajte ich nahusto, lebo sa po čase rozrastú. Voľné miesta pokryjeme kameňmi alebo štrkom, pretože pri zalievaní sa pôda vyplavuje. Po vysadení miniskalku pritienime, a to aspoň na týždeň.

V ďalšom článku si povieme, aké kombinácie rastlín sa dajú použiť do balkónových miniskaliek.