Hnojivo z mäty: Ako ho používať vo vašej záhrade

Hnojivo z mäty Zdroj foto: Pixabay

Počuli ste už o mätovom komposte? Ak nie, čítajte ďalej. Možno práve hnojivo z mäty je to pravé orechové pre vašu záhradu.

Hnojivo z mäty, respektíve odpad z mäty, ktorý vzniká napríklad pri výrobe éterickej olejov sa dá skvele recyklovať aj na vašej záhrade. Tu je niekoľko príkladov, ako jeho možné použiť pre zlepšenie vašej úrody.

Hnojivo z mäty – 4 spôsoby jeho použitia

1. Používajte ho ako organický mulč
Seno z mäty sa dá použiť ako materiál na mulčovanie do kvetinových a zeleninových záhradných záhonov. Ak ho chcete použiť ako nástielku, rovnomerne ho rozložte na záhon. Na pôdu naneste vrstvu s hrúbkou 5 až 10 centimetrov, rovnako ako pri iných mulčoch.

Mätová nástielka funguje ako krátkodobá bariéra proti burine. Udržuje tiež teplotu a vlhkosť pôdy počas celého roka.

Prečo nevyhadzovať popol z dreva? Tu sú užitočné nápady, časť I.

2. Použite ho ako výživa pôdy
Ak pred výsadbou zapracujete kompost z mäty do pôdy, dodá jej potrebné živiny. Ak sa pridá do ílovitej pôdy, môže pomôcť zvýšiť odtok vody a uľahčiť rast koreňov hlbšie do zeme. V prípade piesočnatej zeme zvýši naopak zadržiavanie vody.

3. Použite ho na odradenie škodcov
Rastliny mäty majú silnú vôňu, ktorá odrádza mnoho tvorov. Ak máte problémy s myšami a potkanmi, používanie mätového mulča vo vašej záhrade ich pomôže odpudiť. Vôňa mäty zároveň odrádza vošky pred návštevou pestovaných rastlín a pred vytváraním veľkej populácie.

4. Použite ho vo svojom sade
Pestujete na svojom pozemku jablká alebo iné ovocie? Sady potrebujú mulčovanie a hnojenie rovnako ako záhrady. Nedávna štúdia, ktorá sa pýtala majiteľov ovocných sadov na ich skúsenosti s kompostom z mäty, ukázala, že mnohí z nich mali vynikajúcu úrodu s dobrými výnosmi a zlepšeným rastom stromov.

Nabudúce si povieme, aké ďalšie výhody má tento kompost z mäty pre našu záhradu