Hnojník obyčajný a jeho účinky sa oplatí poznať. Vedeli ste, že táto liečivá huba môže rásť aj na vašej záhrade?
Hnojník obyčajný je liečivá huba, ktorá rastie dokonca aj na vašej záhrade. Najideálnejším miestom pre neho býva najčastejšie trávnik, kompost, hnojisko alebo výdatne pohnojené miesto. Ak nájdete biely vajcovito-valcovitý klobúk, na ktorého povrchu sú hrubé šupiny, máte ho. Coprinus comatus, ako sa po latinsky nazýva, je 3 až 10 cm vysoký a 2 až 6 cm široký. V dospelosti sa jeho klobúk rozširuje, mení na tvar zvonu a sčernie. Hnojník máva hlúbik 5 až 20 cm dlhý a 1 až 2 cm hrubý. Na zber sa však používajú iba mladé plodnice, keď sa lupene začnú sfarbovať do fialova či ružova. Jeho prstenec sa dá posúvať. Ide o veľmi chutnú hubu, ktorá sa dá pripraviť na viacero spôsobov. Napríklad môžete z nej uvariť fašírky, polievku, perkelt alebo guláš. Výborná je aj sušená alebo sterilizovaná.
Hnojník skrýva v sebe veľa prospešných látok, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe cukrovky, hemoroidov, pri regulácii hladiny cukru v krvi, pri hepatitíde. Znižuje tiež krvný tlak, pomáha liečiť trávenie, zlepšuje mozgové funkcie. Táto liečivá huba je tiež vhodným prostriedkom v boji proti obezite, má antioxidačné a protirakovinové účinky a dokonca býva aj odporúčanou prevenciou proti ateroskleróze a ochoreniam pečene.
Umelo pestované huby obsahujú významné množstvo sacharidov, mononenasýtené mastné kyseliny a tokoferol. Naproti tomu, divoké druhy húb sa vyznačujú podstatne vyššou úrovňou nasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, organických kyselín a fenolov. V hnojníku sa nachádza 8-13% pevných látok, z ktorých 22-38% je proteínov, 15-45% predstavujú sacharidy a 1-5% tuky.
Hnojník sa dá pestovať aj u vás doma na záhrade. Potrebuje k tomu pôdu bohatú na humus a dostatok vlhkosti.
Hnojník je jedlá huba, ktorá sa v kuchyni využíva na prípravu jednoduchých a chutných jedál. Jeden z najlepších spôsobov, ako si ho pripraviť je na cesnaku a masle. Tento recept je rýchly, nenáročný a vyzdvihuje jemnú chuť huby.
Ingrediencie:
500 g čerstvých hnojníkov
2–3 strúčiky cesnaku
50 g masla (môže byť aj rastlinná alternatíva)
Soľ a čierne korenie podľa chuti
Štipka mletej červenej papriky (voliteľné)
Čerstvá petrželová vňať na ozdobu
Krajec chleba alebo bageta na servírovanie
Čerstvé hnojníky očistite, odstráňte stonky a jemne opláchnite pod tečúcou vodou. Huby osušte papierovou utierkou.
Pokiaľ sú huby väčšie, nakrájajte ich na menšie kúsky. Menšie plodnice si môžete nechať celé.
Cesnak ošúpte a nakrájajte na tenké plátky alebo ho jemne nasekajte. Ak máte radi výraznejšiu cesnakovú chuť, použite väčšie množstvo.
Na panvici rozohrejte maslo. Pridajte plátky cesnaku a restujte ich na miernom ohni, kým nezačnú jemne voňať. Dávajte pozor, aby sa nepripálili.
Pridajte pripravené hnojníky a zamiešajte. Restujte na strednom ohni 5–7 minút, kým huby nezmäknú a neuvoľnia svoju šťavu.
Pridajte štipku soli, čierne korenie a podľa chuti mletú červenú papriku. Všetko zamiešajte. Na záver môžete pridať trošku nasekanej čerstvej petržlenovej vňate.
Hnojníky na cesnaku a masle potešia teplé, najlepšie s čerstvým chlebom alebo opečenou bagetou. Skvele sa hodia aj ako príloha k mäsu alebo cestovinám.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…