Hnojník obyčajný: Poznáte liečivú hubu z vášho kompostu?

hnojník obyčajný Zdroj foto: Pixabay

Hnojník obyčajný a jeho účinky sa oplatí poznať.  Vedeli ste, že táto liečivá huba môže rásť aj na vašej záhrade? 

Hnojník obyčajný je liečivá huba, ktorá rastie dokonca aj na vašej záhrade. Najideálnejším miestom pre neho býva najčastejšie trávnik, kompost, hnojisko alebo výdatne pohnojené miesto. Ak nájdete biely vajcovito-valcovitý klobúk, na ktorého povrchu sú hrubé šupiny, máte ho. Coprinus comatus, ako sa po latinsky nazýva, je 3 až 10 cm vysoký a 2 až 6 cm široký. V dospelosti sa jeho klobúk rozširuje, mení na tvar zvonu a sčernie. Hnojník máva hlúbik 5 až 20 cm dlhý a 1 až 2 cm hrubý. Na zber sa však používajú iba mladé plodnice, keď sa lupene začnú sfarbovať do fialova či ružova. Jeho prstenec sa dá posúvať. Ide o veľmi chutnú hubu, ktorá sa dá pripraviť na viacero spôsobov. Napríklad môžete z nej uvariť fašírky, polievku, perkelt alebo guláš. Výborná je aj sušená alebo sterilizovaná.

hnojní
Hnojník v dospelosti nadobúda tvar zvona. Zdroj foto: Pixabay

Hnojník obyčajný a jeho účinky

Hnojník skrýva v sebe veľa prospešných látok, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe cukrovky, hemoroidov, pri regulácii hladiny cukru v krvi, pri hepatitíde. Znižuje tiež krvný tlak, pomáha liečiť trávenie, zlepšuje mozgové funkcie. Táto liečivá huba je tiež vhodným prostriedkom v boji proti obezite, má antioxidačné a protirakovinové účinky a dokonca býva aj odporúčanou prevenciou proti ateroskleróze a ochoreniam pečene. 

Umelo pestované huby obsahujú významné množstvo sacharidov, mononenasýtené mastné kyseliny a tokoferol. Naproti tomu, divoké druhy húb sa vyznačujú podstatne vyššou úrovňou nasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, organických kyselín a fenolov. V hnojníku sa nachádza  8-13% pevných látok, z ktorých 22-38% je proteínov, 15-45% predstavujú sacharidy a 1-5% tuky.

Hnojník sa dá pestovať aj u vás doma na záhrade. Potrebuje k tomu pôdu bohatú na humus a dostatok vlhkosti.