Ideálne rastliny pre slnečný balkón: Doprajte si farbu a živosť

Ideálne rastliny pre slnečný balkón: Doprajte si farbu a živosť Zdroj foto: Depositphotos

Tu sú ideálne rastliny pre slnečný balkón, ktoré z neho spravia krásne miesto. 

Slnečný balkón môže byť miestom, kde si môžete vychutnať príjemné slnečné lúče a vytvoriť si oázu plnú farieb a života. Správny výber rastlín je kľúčovým faktorom pre úspešnú záhradkársku skúsenosť na balkóne. V tomto článku vám prinášame zoznam kvetín, ktoré sa výborne adaptovali na slnečné prostredie a dodajú vášmu balkónu pôvab a vitalitu.

Petúnie (Petunia)

Medzi ideálne rastliny pre slnečný balkón určite patria petúnie. Sú jednou z najobľúbenejších rastlín na slnečných terasách, balkónoch či oknách. Petúnie bývajú dostupné v rôznych farebných odtieňoch a tvaroch kvetov. Ide o nenáročné rastliny na pestovanie a kvitnú hojne počas celej letnej sezóny.

Pelargónia (Geranium)

Pelargónie sú tradičné rastliny na balkónoch, ktoré kvitnú v odtieňoch červenej, ružovej, fialovej a bielej. Sú odolné voči suchu a vyžadujú len minimálnu starostlivosť. Ich výrazné kvety dodajú vášmu balkónu eleganciu.

Ideálne rastliny pre slnečný balkón:Vhodné rastliny na slnečný balkón
Pelargónie. Zdroj foto: Depositphotos

Lantana (Lantana)

Lantana je letnička s pestrými kvetmi, ktorá sa dokonale hodí na slnečné balkóny. Rastie bujne a má schopnosť odolať suchým podmienkam. Jej kvety menia farbu od žltej cez oranžovú po červenú, čo dodáva vášmu balkónu či záhrade zaujímavú farebnú dynamiku.

Ideálne rastliny pre slnečný balkón: Doprajte si farbu a živosť
Lantana. Zdroj foto: Depositphotos

Železník (Verbena):

Verbena je ďalšou rastlinou, ktorá si dobre poradí na slnečných balkónoch. Má husté klasy kvetov v odtieňoch modrej, fialovej, červenej, ružovej a bielej. Verbena kvitne hojne a priťahuje motýle, čo pridáva do vášho okolia živý pohyb.

Rastliny vhodné na balkón
Verbena. Zdroj foto: Depositphotos

Olovník (Plumbago)

Medzi trvalky, ktoré milujú priame slnko patrí určite olovník, ktorý vás očarí záplavou belasých kvetov. Po skončení sezóny ho však treba chrániť pred mrazmi a zazimovať vo vnútri.

Portulaka (Portulaca)

Portulaka je letničkou, ktorá očarí množstvom farebných malých kvietkov. Je výborne prispôsobená slnku a suchým podmienkam. Portulaka vďaka svojim farbám oživí každý balkón.

Máj v záhrade: Ako sa postarať o zdravý rast rastlín?

Ovocné stromčeky a kríky

Ak máte dostatok priestoru na balkóne, môžete si vysadiť aj niektoré ovocné stromčeky a kríky. Napríklad maliny, jahody alebo citrusové stromčeky sú vhodné pre slnečné prostredie a môžu vám poskytnúť čerstvé ovocie priamo z vášho balkóna.

Bylinky

Prečo si na balkóne nevytvoriť aj svoje vlastné malé bylinkové záhradky? Bylinky ako mäta, bazalka, rozmarín, tymian, oregano a pažítka si dobre vedia poradiť so slnečným prostredím a budú nielen krásnou výzdobou, ale tiež poslúžia ako čerstvé ingrediencie pre vaše kulinárske výtvory.