Ixora šarlatová: Ako pestovať túto náročnú izbovku

Ixora šarlatová: Ako pestovať túto náročnú izbovku Zdroj foto: Depostiphotos

Kto si trúfa, môže pestovať aj náročnejšie izbovky. Ixora šarlatová sa nám pri správnej starostlivosti odvďačí svojím pekným vzhľadom.

Ixora šarlatová patrí medzi menej tradičné izbové rastliny. No napriek tomu niektorí pestovatelia nedajú na ňu dopustiť. Je to krík alebo malý stromček s oválnymi až kopijovitými protistojnými, neopadavými listami. Šarlatovočervené kvety s dlhou rúrkou a kruhovitou korunou sú v mnohokvetných stiahnutých metlinách. Odrody ‚Bier‘ a ‚Glory‘ majú tmavooranžové kvety, ‚Fraseri‘ červené a ‚Savoi‘ lososovooranžové kvety. Tieto rastliny kvitnú od júna do septembra. Domovom Ixory je India.

Tieto kvitnúce krásky čistia vzduch od nebezpečných látok

Ako pestovať Ixoru šarlatovú

Táto izbovka môže byť vo vhodných podmienkach viacročnou izbovou rastlinou. Na osvetlenie je tolerantná, znáša priame slnko aj polotieň. Teploty v období vegetácie musia byť vyššie ako 20°C. V zime nesmú klesnúť pod 14 °C. Vzdušná vlhkosť musí byť tiež vyššia, než je v bežných bytových podmienkach. Preto kvet aspoň raz týždenne rosíme. 

Polievanie

Ixora je náročnejšia na správne polievanie. Výdatne ju polievame najmä počas kvitnutia. Pozor, ale štyri týždne po odkvitnutí polievanie výrazne obmedzíme. Aj v zime zalievame menej.

Hnojenie

Rastlinu často hnojíme hlavne v období rastu. Každý týždeň striedame organické a plné minerálne hnojivá. Mladé rastliny odštipávame, aby sa rozvetvili. 

pekné kvety ixory šarlatovej
Zdroj foto: Depositphotos

Rozmnožovanie

Ixoru šarlatovú množíme odrezkami, ktoré zakoreňujú nad teplom zospodu. Zakorenené rastliny z odrezkov sadíme po niekoľkých do spoločných kvetináčov. Najvhodnejším substrátom je zmes listovky, rašeliny a piesku v pomere 2 : 1 : 1.

Presádzanie

Každé dva roky začiatkom pučania zrezané rastliny vyklopíme z črepníka, z koreňového balu vytrasieme starú zeminu a rastliny presadíme.

Ixora je náročnejšia izbová rastlina vhodná do kvetinových okien a vitrín. No kto si trúfa na jej pestovanie, určite ho poteší svojou krásou.