Jarné mrazy a tipy, ako ochrániť vašu výsadbu pred uhynutím

Jarné mrazy a tipy, ako ochrániť vašu výsadbu pred uhynutím Zdroj foto: Depositphotos

Zima ešte nedala posledné zbohom. Ako na jarné mrazy a tipy, ktoré pomôžu uchrániť záhony pred vznikom škody? 

Jarné mrazy a tipy, ako ochrániť vašu záhradu

Chcete vedieť, ako chrániť vašu záhradu pred mrazom? V nasledujúcich riadkoch zistíte, ktorá zelenina neznáša mínusové teploty, tipy, ako ju zakryť a ktorú zeleninu môžete nechať v zemi (pretože mráz naozaj zlepšuje jej chuť!). Ak sa pripravíte vopred, zima vás nezaskočí.

Aké teploty spôsobujú poškodenie mrazom?

Mráz spôsobuje škody a dokonca aj uhynutie mnohých pestovaných rastlín. Ale niektoré plody rastlín budú chutiť vďaka mínusovej teplote ešte lepšie. Takou zeleninou je napríklad brokolica, ružičkový kel alebo mrkva, ktorá chutí sladšie. Krátkodobé mrazy neuškodia ani cibuli, reďkovke, kalerábu, hrášku a petržlenu.

Mínusové teploty neznášajú teplomilné rastliny, ako sú paradajky, papriky, melóny, baklažány a podobne.

Medzi zeleninu, ktorá odolá mrazom patrí karfiol, čínska kapusta, kapusta, mangold, cesnak, hlávkový šalát, pažítka a zeler.

Jarné mrazy a tipy, ako ochrániť vašu výsadbu pred uhynutím
Zdroj foto: Depositphotos

Ako chrániť rastliny pred mrazom

Najčastejším spôsobom, ako ochrániť zeleninu pred chladom, je prikryť ju. Použitý materiál zachytáva teplo, aby udržal rastliny teplejšie. Na tento účel sa používa netkaná textília. Niekedy dobre poslúžia aj posteľné plachty. Rastliny zakryte voľne, aby vzduch pod prikrývkou mohol cirkulovať. Zároveň však treba kraje dobre prichytiť, aby textíliu neodfúkol vietor. V prípade malých rastlín ich môžete zakryť aj krytom vyrobeným z plastových fliaš.

Koreňovú zeleninu či nízke plodiny môžete prikryť mulčom z kompostu, lístia, kôry alebo zo slamy.

Ako dezinfikovať skleník? Po miernej zime je to potrebné

Rastliny pred mrazom dobre zalejte

Vlhká pôda dokáže pojať až štyrikrát viac tepla ako suchá, čím rýchlejšie vedie teplo k povrchu pôdy a vzduch nad ňou udržiava asi o päť stupňov teplejší. Takže pred mrazom dobre zalejte.

Myslite tiež na pôdu

Na začiatku jari zohrejte pôdu rýchlejšie tým, že ju prikryjete textíliou. Táto technika je obzvlášť užitočná pre ťažké alebo ílovité pôdy, ktoré zadržiavajú veľa vlhkosti. Materiál položte na zem aspoň týždeň pred sejbou a teplota pôdy stúpne o niekoľko stupňov, čo pomôže pre skorú sejbu.