Jazvy na jablkách či iné chyby, čo ich spôsobuje?

Jazvy na jablkách či iné chyby, čo ich spôsobuje? Zdroj foto: Depositphotos

Ak chceme mať na jeseň bohatú úrodu jabĺk, je potrebné včas postrehnúť prípadného škodca. Čo spôsobuje jazvy na jablkách? Dozviete sa tu.

Na bohatú úrodu jabĺk vplýva viacero faktorov. Nielen počasie, kvalita stromu, spôsob štepenia, ale aj výskyt škodcov v našej záhrade. Väčšej úrode jabĺk pomôže, keď plody pretrháme, aby sa jabloň nepresilila a plody, ktoré na nej ostali boli väčšie. Ak ste si všimli na niektorých ešte nezrelých jablkách pozdĺžne jazvy pripomínajúce hada, svedčí to o tom, že máte v záhrade škodcu.

Konkrétne ide o piliarku jablčnú, ktorá zvykne napadnúť vašu jabloň v čase kvitnutia. Tento škodca býva príčinou skorej červivosti jabĺk. Jazvy na povrchu plodov spôsobujú najmladšie larvy tohto škodcu, ktoré hneď po vyliahnutí vyhlbujú pod šupkou ešte nedozretého jablka chodbičku.

Jazvy na jablkách či iné chyby, čo ich spôsobuje?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako plod rastie, šupka nad chodbou praská a vytvárajú sa spomínané jazvy na jablkách v tvare hada. Keďže ide len o povrchové poškodenie, jablko na strome zostáva až do času zberu. Staršie larvy sa neskôr zavrtávajú a dostávajú sa až k jadrovníku plodu, ktorý potom predčasne opadne.

Najviac ohrozené jablone v našej záhrade sú tie, ktoré skôr kvitnú.

Pestujeme muchovník: Ovocie nabité zdravým

Ako bojovať proti piliarke jablčnej?

Pomôže včasný, ale najmä dobre načasovaný, postrek ihneď po odkvitnutí prípravkami, ktoré sú určené proti tomuto škodcovi.