Práca na záhrade v októbri: Záhradkársky sprievodca

Práca na záhrade v októbri, na čo treba myslieť? Zdroj foto: Depositphotos

Táto práca na záhrade v októbri čaká každého záhradkára. 

Jeseň je časom, keď záhradkári robia posledné úlohy pred zimou. Záhrada v októbri vyžaduje pozornosť a starostlivosť, aby ste zabezpečili zdravý rast rastlín a úspešný prechod do zimy. Práca na záhrade v októbri

1. Zber ovocia a zeleniny

Jeseň je sezónou zberu mnohých druhov ovocia a zeleniny. V októbri môžete zberať jablká, hrušky, hrozno, repu, karfiol a iné plodiny, ktoré sa nachádzajú na záhrade. Dôležité je vybrať ich v správnom čase, keď sú dostatočne zrelé. Ovocie a zeleninu skladujte na chladnom a suchom mieste.

2. Príprava pôdy

Okrem zberu je príprava pôdy dôležitým krokom. Preorte ju a odstráňte buriny, aby sa zabezpečila lepšia priepustnosť vzduchu a vody. Je to vhodná doba na dodanie organického hnojiva alebo kompostu, aby sa pôda obohatila o výživu pre budúcu sezónu.

3. Zastrihávanie a orezávanie

Október je časom na orezávanie a zastrihávanie rôznych rastlín. Treba odstrániť suché a poškodené vetvy a odumreté kvety z kríkov a stromov. Rastliny sa tak lepšie môžu pripraviť na zimu.

Ako si vybrať kachle na drevo na chatu

4. Zavlažovanie a mulčovanie

Vysušená pôda a korene môžu predstavovať problém počas chladných mesiacov. Preto je dôležité pokračovať v zavlažovaní, najmä v oblastiach, kde sú pestované stále zelené rastliny. Vrstva organického mulča pomáha udržiavať teplotu a tiež vlahu.

5. Príprava na zimu

Okrem týchto úloh by ste mali tiež rozmýšľať, ako zabezpečiť na ochranu rastlín pred zimou. Ak máte citlivé rastliny alebo kvety v kvetinových záhonoch, zvážte ich pokrytie ochrannými plachtami alebo slamou. Tiež je vhodný čas na preskúmanie záhradnej techniky a jej údržbu pred zimným uložením.

6. Plánovanie na budúcu sezónu

Október je skvelý čas na plánovanie budúcej záhradnej sezóny. Rozmýšľajte o tom, čo chcete pestovať, urobte si zoznam semien a rastlín, ktoré budete potrebovať. Príprava vopred vám pomôže začať ďalšiu sezónu s jasným cieľom.

V októbri je záhrada stále plná potenciálu a práce nie sú ešte u konca. Dôkladná starostlivosť v tomto mesiaci vám pomôže udržať zdravú a krásnu záhradu, a zároveň pripraviť na nadchádzajúcu sezónu.