Je červený javor náročný na pestovanie?

červený javor Zdroj foto: Pixabay

Máte veľkú záhradu, na ktorej môžete vysadiť stromy? Čo tak mať na nej červený javor, ktorý je klenotom farebnej jesene.

Pestovanie červeného javoru v nás môže indikovať kanadskú krajinu a jeho klasický produkt – javorový sirup. Ale vedeli ste, že americká lesná služba vyhlásila červený javor za najrozšírenejší strom na východe Ameriky? Okrem neho poznáme nórsky alebo cukrový javor. Na rozdiel od nich rastie rýchlejšie. Medzi ďalšie druhy patrí strieborný javor, naproti ktorému červený javor rastie omnoho pomalšie, čím sa stáva ideálnym pri použití v mestských úpravách.

4 druhy rozmetávačov hnojiva

Červený javor

Pomenovanie vzniklo kvôli nádhernému sfarbeniu červených listov, ktoré je pre neho príznačné. Na jeseň môžu mať listy aj žltú či oranžovú farbu. Tento  strom rastie vo vlhkom prostredí ako napríklad v lesoch, údoliach alebo skalnatých oblastiach.

červený javor a jeho pestovanie
Zdroj foto: Pixabay

Ako pestovať červený javor

Červený javor nepatrí medzi náročné stromy. Obľubuje vlhké prostredie, kde sa mu darí najlepšie, ale kvitne ako na plnom slnku, tak aj v polotieni. Hnojenie u javoru tiež nie je nutnosťou. Ak si ho kupujete po prvý raz a chcete vidieť jeho sfarbenie, urobte tak na jeseň, kedy sa stáva jeho karmínovo červené lístie klenotom jesene. Jeho červenkastá farba je zrejmá nie len na jeseň, ale aj cez jar na jeho jarných kvietkoch či stonkách, ktoré sú aj cez zimu sfarbené dočervena.

Sadiť či nesadiť stromy na záhradu?

Túto drevinu je zriedkakedy potrebné orezávať. Ak sa ale potrebujete vyhnúť úzkym uhlom medzi konármi a kmeňom, niektoré konáre je potrebné odstrániť. Červený javor pri rezaní vo vegetačnom období krváca šťavu. Ak sa rozhodnete pre jeho zrezanie, urobte tak na konci leta alebo na začiatku jesene.

Jedinou nevýhodou tohto červeného gigantu sa stáva jeho alergia na soľ. Neznesie zásaditú pôdu. Ak ho budete v takej pestovať, namiesto červeného sfarbenia sa dočkáte bledých listov a pomalého rastu. Obľubuje kyslé až neutrálne pôdy.

Škodce

Červená odroda javoru nemá vážnejšie problémy so škodcami alebo hmyzom. Na rozdiel od niektorých stromov sa u neho nevyskytujú ani vážnejšie choroby, s výnimkou, že je náchylný na vädnutie v letných teplotách. Môže sa u neho vyskytnúť škvrnitosť listov, vredy alebo decht.