Jednoduchý návod, ako si dopestovať sladké zemiaky

Jednoduchý návod, ako si dopestovať sladké zemiaky Zdroj foto: Depositphotos

Batáty alebo sladké zemiaky sú nenáročná plodina na pestovanie, ktorá je pre naše zdravie prospešná. Vyskúšajte jednoduchý návod na ich sadenie.

Sladké zemiaky alebo inak batáty prišli k nám z tropickej Ameriky. Pre ich veľký obsah vitamínu A, C, E, B a iné prospešné živiny sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj u nás. Skrývajú v sebe tiež množstvo minerálnych látok. Konkrétne meď, sodík, železo, fosfor, draslík, vápnik, molybdén, chróm, zinok, jód a mangán. Sladké zemiaky nám vďaka týmto látkam pomáhajú pri mnohých zdravotných problémoch. Posilňujú imunitný systém, regulujú krvný tlak, zlepšujú trávenie a zdravie nášho zraku, vyživujú mozog, zmierňujú tiež úzkosť a stres.

Predpestovanie priesad v skleníku či parenisku

Pestovanie batátov nie je nenáročné a vyskúšať si ho môžete i vy. Sadenice získate jednoduchým spôsobom, ktorý sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Jednoduchý návod, ako si dopestovať sladké zemiaky

Prvý krok

Sladký zemiak dajte do zaváraninovej fľaše. Nalejte do pohára vodu tak, aby bola ponorená polovica hľuzy.

Druhý krok

Keď zemiak zakorení a vyženie výhonky aspoň s troma listami, odlomíme ich a dáme ich zakoreniť v samostatnom pohári s vodou.

Práce v záhrade vo februári: Na toto nezabudnite

Tretí krok

Keď tieto výhonky vyženú opäť korene, zasadíme ich do zakoreňovacích kvetináčov.

Štvrtý krok

Do zeme ich zasadíme, až keď trochu spevnejú a to v polovici mája po troch zmrznutých. Sladké zemiaky nepotrebujú špeciálnu starostlivosť.

Piaty krok

Úrodu batátov vykopeme zo zeme pred príchodom mrazov.