Zimná starostlivosť o ovocné stromy, takto prinesú ovocie

Zimná starostlivosť o ovocné stromy, takto prinesú ovocie Zdroj foto: Depositphotos

Aj zimná starostlivosť o ovocné stromy je dôležitá. Takto môžete zvýšiť vašu úrodu.

Zima je pre záhradkárov náročným obdobím, kedy je potrebné venovať zvláštnu starostlivosť ovocným stromom, aby sme si mohli vychutnať bohatú úrodu na jar a v lete. Vo februári je ešte stále potrebné venovať pozornosť rôznym aspektom starostlivosti o ovocné stromy. Tu sú niektoré dôležité tipy a rady, ako zabezpečiť, aby vaše stromy prežili zimu a priniesli hojné ovocie. Zimná starostlivosť o ovocné stromy je rovnako dôležitá.

Ochrana pred ohryzom zveri

Február je obdobím, keď zver môže byť hladná a hľadá potravu. Preto je dôležité chrániť svoje ovocné stromy pred ohryzom. Použite ochranné siete alebo obalové materiály, ktoré odstrašia zver a zachovajú kôru stromov nepoškodenú.

Ošetrite rany štepárskym voskom

Ak ste zistili, že vaše stromy už boli poškodené, je dôležité tieto rany správne ošetriť štepárskym voskom. To pomôže predísť infekciám a rýchlemu hojeniu.

Odstráňte suché vetve a rakovinové nádory

Február je ideálnym časom na odstraňovanie suchých a poškodených konárov, najmä tých, na ktorých sa nachádzajú rakovinové nádory. Týmto spôsobom zlepšíte zdravie stromu a podporíte jeho rast.

Zimná starostlivosť o ovocné stromy, takto prinesú ovocie
Zdroj foto: Depositphotos

Odstráňte zvyšky plodov

Ak na stromoch ešte visia zvyšky minuloročnej úrody, je dôležité ich odstrániť. Tieto zvyšky môžu byť príčinou chorôb a hmyzích škodcov. Zabezpečte, aby vaše stromy boli čisté a zdravé.

Využite sneh ako izoláciu

Sneh môže byť dvojsečnou zbraňou. Ak je ľahký a sypký, môžete ho použiť ako prirodzenú izoláciu pod ovocné stromy a okrasné kríky. Týmto spôsobom chránite korene pred mrazom a na jar pomáhate napojiť pôdu vodou, keď sa sneh roztopí.

Rovnaké choroby príbuzných rastlín, tieto rady pomôžu

Ochrana vždyzelených rastlín

Vždyzelené rastliny môžu byť citlivejšie na mrazy, najmä ak sneh nenapadol. Preto je dôležité ich chrániť a zakrývať tak, aby mali stále dostatok svetla. Použite izolačné materiály ako čečina, slama, suché lístie, seno alebo netkaná textília, aby ste zabránili poškodeniu týchto rastlín.

Doplnenie izolácie

Aj vo februári môžu prísť mrazivé noci, a preto je dôležité podľa potreby doplniť izoláciu trvalkových a bylinkových záhonov. Zvoľte vhodný izolačný materiál, ako sú vetvy z vianočného stromčeka, slama, suché lístie alebo netkaná textília.

Zimná starostlivosť o ovocné stromy je nevyhnutná pre zabezpečenie bohatej úrody na jar a v lete. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov a zásad môžete zabezpečiť, aby vaše stromy boli zdravé, odolné voči mrazu a pripravené na novú vegetačnú sezónu. S touto starostlivosťou budete odmenení sladkým ovocím a krásnymi kvetmi vo vašej záhrade.