Zdroj foto: Depositphotos
Počuli ste už ženšene päťlistom alebo jiaogulane? Táto liečivá rastlina na dlhý život by mala nájsť miesto aj vo vašej záhrade.
Jiaogulan je liečivá rastlina, ktorá sa už stáročia používa v tradičnej čínskej medicíne. Má široké spektrum účinkov, vrátane zlepšenia imunity, spánku, znižovania krvného tlaku a cholesterolu, a zvyšovania energie. Jiaogulan, alebo inak päťlistý ženšen sa dá pestovať aj v slovenských podmienkach, ale je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Táto liečivá rastlina na dlhý život by si mala nájsť miesto aj vo vašej záhrade.
Jiaogulan je teplomilná rastlina, preto je potrebné vybrať jej slnečné miesto s ľahkou, dobre priepustnou pôdou. No nevadí mu ani tienisté miesto. Bude sa mu dariť v južnejších oblastiach Slovenska, no vraj znesie mínusové teploty do – 17 °C. Rastlina je odolná voči suchu, ale v lete ju treba pravidelne polievať. Ženšen sa dá pestovať celoročne i v kvetináči v interiéry. V tomto prípade je potrebné vybrať si črepník s priemerom aspoň 30 cm a rastlinu pravidelne prihnojovať. Jeho päťpočetné lístky môžeme spracovávať priamo – pridávať ich čerstvé do jedál, vyrábať z nich tinktúry či sušiť na prípravu čaju. Liečivé účinky má však najmä koreň.
Vždyzelené rýchlorastúce stromy, vyberte si ten svojPôdu je potrebné pred výsadbou dôkladne prekypriť a pohnojiť kompostom alebo hnojom.
Jiaogulan sa vysádza na jar alebo na jeseň. Rastliny sa sadia do jamiek hlbokých 30 cm a vzdialených od seba 50 cm.
Jiaogulan je nenáročná rastlina, ale je potrebné pravidelne odstraňovať burinu a prihnojovať. V lete je vhodné rastlinu zakryť slamou alebo netkanou textíliou, aby sa ochránila pred preschnutím.
Listy jiaogulanu sa zbierajú v lete, keď sú plne vyvinuté. Sušia sa v tieni alebo v sušiarni pri teplote do 40 °C.
Jiaogulan má široké spektrum zdravotných účinkov, tu sú:
Jiaogulan je bezpečná rastlina, ale pred jej užívaním je vhodné poradiť sa s lekárom.
Jiaogulan je možné rozmnožovať odrezkami. Odrezky sa odoberajú v lete z mladých výhonkov. Odrezky sa zakorenia v piesku alebo v rašelinovom substráte.
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…