Kalísia voňavá, prečo je to liečivka, ktorú musíte mať?

Kalísia voňavá, prečo je to liečivka, ktorú musíte mať? Zdroj foto: Depositphotos

Kalísia voňavá patrí medzi zaujímavé kvety, ktoré sa oplatí pestovať. Spoznajte prečo.

Keď si predstavíme liečivé rastliny, na mysli máme často známe bylinky ako harmanček či levanduľa. Existuje množstvo iných rastlín, ktoré sú pokladnicou zdravotných benefitov a stojí za to ich nájsť. Jednou z takýchto rastlín je aj Kalísia voňavá (Calisia fragrans), tropická rastlina pochádzajúca zo Strednej Ameriky.

Čo je to Kalísia voňavá?

Kalísia voňavá, známa aj ako „Mexická liečivá rastlina“, je rastlina s dlhými, zelenými listami a charakteristickou vôňou, ktorá je zdrojom jej názvu. Rastie predovšetkým v tropickom a subtropickom podnebí, avšak vďaka svojim liečivým vlastnostiam si našla cestu aj do domácností po celom svete ako izbová rastlina.

Druhy rododendronov a azaliek: Čaro rôznych farieb a tvarov

Liečivé účinky Kalísie voňavej:

Bolesť a zápal: Tradične sa tento druh používal v Strednej Amerike na liečbu bolesti a zápalov. Má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri bolestiach svalov, kĺbov a hlavy.

Posilnenie imunity: Kalísia voňavá je bohatá na antioxidanty, ktoré podporujú silný imunitný systém a bojujú proti voľným radikálom v tele.

Stres a úzkosť: Vôňa Kalísie voňavej sa považuje za upokojujúcu a relaxačnú. Inhalačná terapia s vôňou tejto rastliny môže pomôcť pri strese a tiesni.

Trávenie: Má pozitívny vplyv na tráviaci systém, môže pomôcť pri problémoch s nadúvaním, zápchou alebo inými žalúdočnými ťažkosťami.

Kalísia voňavá, prečo je to liečivka, ktorú musíte mať?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako sa používa?

Kalísia voňavá sa môže konzumovať vo forme čajov, tinktúr alebo mastí. Listy môžu byť varené alebo macerované na prípravu liečivých nápojov. Pred použitím na pokožku aplikujte na skryté miesto v prípade, že by ste mali alergickú reakciu.

Záver:
Vyskúšajte pestovať túto liečivú rastlinu a objavte prirodzenú cestu k lepšiemu zdraviu. Kalísia je navyše atraktívnym kvetom, ktorý obohatí váš domov o zeleň.  Jej pestovanie je navyše nenáročné.. O tom si povieme v nasledujúcom článku.