Kam umiestniť pasce a ďalšie tipy, ako chytiť potkana

Kam umiestniť pasce a ďalšie tipy, ako chytiť potkana Zdroj foto: Depositphotos

Potkany dokážu napáchať veľa škôd. Máte s nimi problém? Poradíme vám, kam umiestniť pasce a ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť.

Nastavenie pascí môže byť účinnou metódou na odstránenie potkanov z vášho domova. Dobre si však treba premyslieť, kam umiestniť pasce, aby bol úspech zaručený.

Ako zistím, či mám potkany?

Potkany sú nočné tvory, čo znamená, že sú najaktívnejšie v noci a žijú v skrýšach. Preto hneď nezbadáte, že s nimi máte problém. Dá sa to zistiť podľa nasledujúcich príznakov:

  • nájdete mŕtveho potkana
  • výkaly, najmä okolo krmiva pre ľudí alebo domáce zvieratá alebo v priestoroch na odpadky či okolo nich
  • počujete šramot v tme, ako sú zvuky škrabania z podkrovia alebo z dutín steny, podlahy alebo stropu (za sadrokartónom)
  • objavíte hniezdo v podobe nahromadeného materiálu ( najčastejšie papier, kartóny a podobne )
  • ohryzené drôty, drevo, nábytok
  • šmuhy na stenách
  • chlpy hlodavcov v hniezdach alebo v blízkosti potravy

Čo jedia potkany

Potkany budú jesť takmer všetko, ale uprednostňujú obilniny, mäso a niektoré druhy ovocia. Potkany jedia veľa, každý deň asi 10 percent svojej telesnej hmotnosti.

Ako sa zbaviť vošiek na izbových rastlinách

Ako dlho žije potkan

Tieto hlodavce väčšinou žijú rok. V prípade vyhovujúcich podmienok môžu žiť dlhšie.

Kam umiestniť pasce na potkany

Pasce by mali byť umiestnené tam, kde sú potkany. Hľadajte známky hniezdenia, hryzenia a trusu. Umiestnite pasce priamo k stene v odľahlých oblastiach, kde potkany hľadajú úkryt, a pozdĺž chodníkov, ktorými potkany zvyčajne chodia. Ak nájdete otvor, umiestnite pascu vedľa neho. Hľadajte známky pohybu potkanov, ako sú trus alebo ľahké škrabance či špina.

Prečo pasca zo začiatku nefunguje

Na rozdiel od myší sa potkany boja nových vecí, takže sú zo začiatku bojazlivé. Zo začiatku pascu ovoniavajú a zvykajú si na ňu. Aby ste zabránili tomu, že sa potkany budú pasce báť, najskôr do nej návnadu nedajte. Potom, keď si potkany zvyknú, že tam sú, vložte do pascí návnadu a nastavte ich.