Vzácne plemená mačiek, ktoré stoja tisíce eur

Vzácne plemená mačiek, ktoré stoja tisíce eur Americká kučeravá mačka, zdroj foto: Depositphotos

Patríte k milovníkom týchto krásnych zvierat? Ak áno, tieto vzácne plemená mačiek si nemôže dovoliť každý. Malé mačiatka stoja totiž tisíce eur a je ťažké ich zohnať.

Medzi vzácne plemená mačiek okrem bengálskej, singapurskej a LaPerm patria aj tieto nasledujúce domáce zvieratá.

Spoznajte najvzácnejšie plemená mačiek. Viete, ktoré to sú?

Americká kučeravá mačka

Relatívne mladé plemeno, obľúbené v Spojených štátoch, ktoré chová v Európe len málokto, vzniklo v dôsledku mutácie – mačke sa narodilo mačiatko so zvláštnymi ušami a vlnenou srsťou. Štandard plemena venuje osobitnú pozornosť ušiam: na základni by mali byť široké, so zaoblenými špičkami, ohyb chrbta uší by mal byť hladký a uhol natočenia by mal byť od 90 stupňov do 180 stupňov.

Cymric

Cymric alebo tiež kymerská mačka, je vzácne plemeno, ktoré pochádza z Walesu a vzniklo krížením bezchvostých manských mačiek a plemena privezeného na Britský ostrov Man v šestnástom storočí z východu. Cymric je dlhosrstá mačka bez alebo takmer bez chvosta (existujú štyri stupne dĺžky: žiadny, veľmi krátky, krátky a dlhý). Kymerská mačka bola uznaná ako samostatné plemeno až v sedemdesiatych rokoch. Predtým totiž bola považovaná za dlhosrstú verziu bezchvostých manských mačiek. Vzácnosť plemena sa vysvetľuje ťažkosťami pri krížení: úplne bezchvosté mačky  nemôžu mať potomstvo.

Khao Manee
Khao Manee, zdroj foto: Depositphotos

Khao Manee

V preklade z thajčiny znamená názov plemena „biely drahokam“. Táto mačka sa nazýva tiež „diamantové oko“ pre charakteristickú iskru očí. Khao Manee máva rôzne zafarbenie zreničiek. Veľa ľudí si myslí, že je to povinný znak plemena, ale nie je to tak. Toto ušľachtilé domáce zviera pochádza zo štrnásteho storočia. Podľa legendy mali dlho právo chovať tieto mačky iba osoby kráľovskej krvi.

Americká drôtosrstá mačka

Rovnako ako v prípade LaPerm, aj toto plemeno je výsledkom mutácie: Americká krátkosrstá mačka vrhla mačiatko so zvlnenou srsťou, ktorého chlpy boli navzájom prepletené, čím sa vytvoril efekt drôtu. Srsť vyzerá tvrdá, no na dotyk je jemná. V Európe sú takéto mačky obrovskou vzácnosťou a v Amerike ich vidno len zriedka. Nie všetky felinologické organizácie uznávajú toto plemeno – niekedy sa považuje za variáciu americkej krátkosrstej mačky.