5 dôvodov, prečo vykastrovať svoju mačku

5 dôvodov, prečo vykastrovať svoju mačku Zdroj foto: Pixabay

Vedeli ste, že kastrácia je dôležitým krokom pre zdravie vášho štvornohého miláčika? Spoznajte 5 dôvodov, prečo vykastrovať svoju mačku. 

Mnoho majiteľov mačiek sa stále bojí ich kastrácie. Pritom ide o dôležitý krok, ktorý zlepší zdravie chovaného zvieraťa. Tu je 5 dôvodov, prečo vykastrovať svoju mačku.

Zdravotná starostlivosť

V prvom rade sterilizácia pomáha predchádzať rozvoju množstva chorôb. Po operácii sa napríklad znižuje riziko endometritídy (zápalový proces vnútornej sliznice tela maternice – endometria) a výskyt nádorov. Ďalším nebezpečným ochorením je zápal maternice, pri ktorej sa v nej tvorí hnis. Najčastejšie postihuje dospelé mačky, ktoré už mali malé mačiatka, no riziko je vysoké aj u mladých nesterilizovaných domácich miláčikoch.

TOP 10 najinteligentnejších plemien psov, č. I

Zlepšenie správania mačky

Po sterilizácii sa u mačiek mení hormonálne pozadie – domáce zvieratá už nezažívajú silné sexuálne vzrušenie. V dôsledku toho sú pokojnejšie a vyrovnanejšie.

Zároveň sa môže znížiť aj aktivita domáceho zvieraťa. Na druhej strane môže začať rásť chuť do jedla. V dôsledku toho existuje riziko nadváhy. Preto by sa mal majiteľ pred operáciou postarať o výber správnej stravy.

Predĺženie života mačky

Podľa veľkého počtu štúdií žijú kastrované domáce zvieratá v priemere o 1,5-2 roky dlhšie ako zvieratá, ktoré nepodstúpili túto operáciu. Kastrované mačky žijú v priemere o 62 % dlhšie. Kastrovaný kocúr o 39 %.

Žiadne nechcené potomstvo

Nesterilizované mačky sú schopné priniesť potomstvo až 3-4 krát do roka. To je asi 12 mačiatok ročne. Vzhľadom na to, že nie všetci majitelia mačiek sú chovatelia so správnym prístupom, neplánované mačiatka môžu len zvýšiť počet túlavých zvierat.

Dnes je sterilizácia jednou z hlavných globálnych civilizovaných praktík zameraných na zníženie počtu túlavých zvierat.

Bezpečnosť mačky

Absencia „sexuálneho lovu“ urobí život vašej mačky bezpečnejším – zviera už nemá túžbu utekať z domu „na prechádzku“.

Párenie mačiek je navyše pre telo stresom, takže jeho absencia pozitívne ovplyvní zdravie domáceho maznáčika.

Kastrácia je teda zákrok, ktorý sa robí raz za život a zároveň mačku ochráni pred vážnymi chorobami v budúcnosti a zníži riziko zranenia počas potuliek.