Kedy a ako sadiť chutný zelený hrášok

Kedy a ako sadiť chutný zelený hrášok Zdroj foto: Depositphotos

Veľmi chutná a zdravá zelenina patrí určite k obľúbeným pestovaným plodinám našich záhrad. Kedy a ako sadiť hrach siaty?

Hrach patrí k prvým plodinám, ktoré vysádzame na záhon počas jari. Jeho pestovanie je nenáročné a poteší zdravou a chutnou úrodou. Pestujete túto zeleninu na svojej záhrade aj vy? Prinášame vám niekoľko tipov.

Kedy a ako sadiť chutný zelený hrášok

Kľúčom k úspešnému pestovaniu hrachu je zasadiť ho dostatočne skoro na jar, aby dozrel, zatiaľ čo je vonku stále chladné počasie. To znamená výsadbu vo februári, marci alebo apríli.

Kedy sadiť hrach

Hrach sadíme, akonáhle sa zem roztopí a dá sa s ňou pracovať. Ak chcete mať presnejší dátum, naplánujte si výsev semien na záhon 4 až 6 týždňov pred posledným jarným dátumom mrazu, keď teplota pôdy dosiahne najmenej 7 ° C. Tu je niekoľko ďalších rád, kedy začať s výsadbou hrášku.

  • Nesaďte, ak je pôda na vašej záhrade nasiaknutá topením snehu alebo jarnými dažďami. Je to krehká rovnováha medzi správnym načasovaním a poveternostnými podmienkami. Ak vaša záhrada býva príliš vlhká, zvážte investíciu do vyvýšených záhradných záhonov.
  • Snehová prikrývka by nemala ublížiť mladým klíčkom hrachu, avšak nesmú byť ňou prikryté viac dní.
  • Ak sa náhodou stane, že príliš chladné jarné počasie ublíži vašim rastlinám, buďte pripravení na ďalšiu výsadbu.
  • Druhé kolo hrášku je možné zasadiť koncom leta alebo začiatkom jesene, približne 6 až 8 týždňov pred prvým jesenným dátumom mrazu. Jesenné výsadby nie sú zvyčajne také produktívne ako jarný hrach, napriek tomu však tak získate chutné jesenné občerstvenie!
Vhodné kombinácie rastlín v zeleninovej záhrade

Pripravte si miesto výsadby

Vyberte slnečné miesto. Aj keď hrášok môže rásť v polotieni, nebude taký sladký ani produktívny ako ten, ktorý sa pestuje na plnom slnku. Pôda musí byť dobre priepustná. Jedným z mála problémov pestovania hrášku je hniloba semien, preto nesadte do vlhkých oblastí, kde chladná pôda vedie k hnilobe semien hrachu skôr, ako vyklíčia. Ak je to potrebné, vyvýšte záhony aspoň o 20 cm.
Ak chcete, aby vaše rastliny dosiahli čo najlepšiu úrodu, nesaďte stále na rovnakom mieste. Pred výsadbou môžete pridať počas jesene do pôdy aspoň 6 cm kompostu alebo hnoja. Keďže hrach potrebuje fosfor a draslík, môžete tiež po záhone rozsypať popol.

Kedy a ako sadiť chutný zelený hrášok
Zdroj foto: Depositphotos

Ako sadiť hrach

Pre lepšie klíčenie hrášok pred výsadbou namočte na noc do vody. Semená rastlín zasaďte do hĺbky troch centimetrov  (o niečo hlbšie, ak má pôda tendenciu rýchlo vysychať) a asi 6 cm od seba. Saďte do riadkov od seba vzdialených 30–60 cm.

Bonus pre vás na záver: Recept na hráškové rizoto!

Ak ste milovníkmi jedál z čerstvého hrášku, máme pre vás tip na výborné a zdravé jedlo – hráškové rizoto, tu je recept:

Budete potrebovať

200 g ryže, 200 g vylúpaného zeleného hráška, 4 lyžice postrúhaného syra, 100 g mäkkej salámy, 2 lyžice oleja alebo masti, mäsový vývar, petržlenovú vňať a soľ

Postup prípravy

Na tuku speníme nadrobno pokrájanú cibuľu, pridáme na kocky pokrájanú ošúpanú salámu, hrášok a chvíľu podusíme. Pridáme prebratú a umytú ryžu, osolíme a zalejeme vývarom tak, aby bolo všetko zaliate. Dusíme pod pokrievkou, kým ryža nezmäkne. Do hotového rizota primiešame postrúhaný syr a nadrobno posekanú petržlenovú vňať. Podávame so šalátom.