Ktoré práce v záhrade treba spraviť v apríli

Ktoré práce v záhrade treba spraviť v apríli Zdroj foto: Depositphotos

Zistite, ktoré práce v záhrade je potrebné vykonať tento mesiac.

Apríl je pre záhradkárov jedným z najrušnejších mesiacov roka. S príchodom jari sa záhrada prebúdza k životu, a preto je dôležité začať s prácami, ktoré zabezpečia jej krásu a úrodu počas celého roka. Prinášame vám prehľad úloh a ktoré práce v záhrade vás v apríli čakajú, aby ste sa mohli tešiť z vašej zelenej oázy.

1. Príprava pôdy

Apríl je ideálny čas na prípravu pôdy pre výsadbu. Odstráňte buriny, prekopte pôdu a obohaťte ju kompostom alebo hnojivom. To zabezpečí, že vaše rastliny budú mať všetko potrebné pre svoj rast a rozvoj.

Vhodné kombinácie rastlín v zeleninovej záhrade

2. Výsadba a siatie

V tomto mesiaci môžete začať siať semienka letničiek priamo do vonkajších záhonov. Taktiež je vhodný čas na výsadbu cibulovín letných kvetov, ako sú gladioly a ľalie. V zeleninovej záhrade môžete siať mrkvu, reďkovky, šalát, hrach a iné druhy zeleniny, ktoré sú odolné voči chladnejším teplotám.

3. Starostlivosť o trávnik

Apríl je tiež kľúčovým mesiacom pre starostlivosť o trávnik. Odstráňte mach a buriny, a ak je to potrebné, aplikujte príslušné hnojivo. Taktiež je dobré začať s pravidelným kosením, pričom dbajte na to, aby ste trávu nekosili príliš nízko.

4. Rez ovocných stromov a kríkov

Ak ste to ešte neurobili, apríl je posledná šanca na jarný rez ovocných stromov a kríkov. Odstránením prebytočných vetiev zabezpečíte lepšie prúdenie vzduchu a dostatok svetla pre všetky časti rastliny, čo je dôležité pre zdravý rast a dobrú úrodu.

5. Kontrola škodcov a chorôb

S príchodom teplejších dní sa začínajú objavovať aj škodcovia a choroby. Pravidelne kontrolujte vaše rastliny a pri prvých známkach problémov zasiahnite vhodnými prostriedkami. Prevencia je v tomto prípade kľúčová.

6. Mulčovanie

Mulčovanie je dôležité na zachovanie vlhkosti v pôde, potlačenie rastu burín a ochranu koreňového systému rastlín. Použite organický mulč, ako je kompost, štiepky alebo listy, ktorý okrem ochrany pôdy pridáva do nej aj živiny.

Apríl je mesiac plný záhradníckych prác, ktoré sú základom pre bohatú úrodu a nádhernú záhradu. S trochou plánovania a pravidelnej starostlivosti môžete zabezpečiť, že vaša záhrada bude prosperovať a bude vás tešiť počas celého roka. Nezabudnite si však prácu v záhrade aj užívať – jarné mesiace sú ideálne na to, aby ste strávili čas v prírode a načerpali novú energiu.