Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúť

Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúť Zdroj foto: Depositphotos

Máte na svojom pozemku trávnik? Tu je jednoduchá jarná starostlivosť oň, ktorá pomôže ku jeho kráse.

Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik

Keď je vo vzduchu jar, objavujú sa prvé krokusy a narcisy, ktoré označujú príchod sezóny. Tieto prvé príznaky vám tiež hovoria, že je čas pripraviť váš trávnik.

Presné načasovanie úloh starostlivosti o trávnik závisí od klímy vo vašom regióne. Ak bývate v chladnejších častiach Slovenska, s úpravou trávnika začnite, keď budete mať aspoň ako takú istotu, že už nenapadne sneh. Pre mnohých záhradkárov je dobrým znakom kvitnutie zlatého dažďa či orgovánov.

Aby ste si po zvyšok roka mohli užiť zdravý trávnik, urobte si kontrolný zoznam nasledujúcich krokov.

Prvý krok, trávnik pohrabte

Hrabanie je prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste pripravili trávnik na nový rast. Stále môžete mať na zemi niekoľko opadaných listov, no hrabanie na jar sa vykonáva predovšetkým na odstránenie suchej trávy. Trávniky sú na začiatku jari trochu krehké a zraniteľné, takže je najlepšie počkať, kým sa nezačne zelenať, čo znamená, že steblá trávy sú pevne zakorenené a rastliny aktívne rastú.

Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúť
Zdroj foto: Depositphotos

Zlepšite pôdu

Mach pokrývajúci zem môže byť tiež znakom kyslej pôdy. Kyslosť alebo zásaditosť pôdy sa meria pomocou stupnice pH, pričom 7 predstavuje dokonale neutrálnu pôdu. Kyslé pôdy majú hodnoty pH nižšie ako 7, zatiaľ čo alkalické pôdy majú hodnoty vyššie ako 7.

Tráva má rada neutrálne pH a ak je vaša pôda mimo tohto rozsahu, môže na nej rásť mach. Na úpravu pH späť na optimálnu úroveň pre pestovanie trávy možno použiť rôzne úpravy pôdy. Bežnou metódou na zvýšenie pH kyslých pôd je napríklad pridávanie mletého vápenca. Nejde však o rýchle riešenie, keďže vápnenie sa ujíma postupne.

Staré osivo: Ako dlho si uchováva klíčivosť?

Výsev holých miest

Poškodené miesta v trávniku môžete opraviť novým výsevom. Pri presievaní aplikujte pomaly sa uvoľňujúce dusíkaté hnojivo (štartovacie hnojivo). Nové semeno udržujte vlhké, kým nevyklíči a aktívne nerastie. Päť týždňov po vyklíčení trávy môžete začať s bežnou rutinou hnojenia pomocou dusíkatého hnojiva s rýchlym uvoľňovaním. Osivo je možné aplikovať buď len na viditeľné holé miesta, alebo tiež presiať celý trávnik, aby zostal hustý a zdravý. Aj toto môže byť spôsob, ako zaviesť nové odrody trávneho semena do vášho trávnika.

Hnojenie

Trávniky možno hnojiť organicky prihnojovaním kompostom alebo použitím mulčovacej kosačky na rozsekanie pokosenej trávy na výživný zdroj dusíka. S hnojením však opatrne. Mnohí odborníci odporúčajú ľahšie hnojenie na jar a výdatnejšie na konci jesene pre trávniky v chladnom období. Príliš veľa hnojív na jar môže viesť k chorobám a problémom s burinou, a ak ste hnojili koncom jesene, váš trávnik má stále dostatok živín.