Montovaný záhradný domček – chata na vlastnom dvore

Montovaný záhradný domček – chata na vlastnom dvore

Chcete mať chatu na vlastnom pozemku? Čo tak skúsiť montovaný záhradný domček?

Oddych v objatí zelene v lese alebo na vlastnej záhrade dokáže rýchlo dobiť baterky a prináša regeneráciu tela aj duše. Aby bol ešte kvalitnejší, hodí sa strecha nad hlavou. Ideálnym riešením je preto montovaný záhradný domček, umiestnený vo dvore za domom alebo v záhradkárskej oblasti.

Vlastná oáza oddychu nemusí byť ani veľká, ani prehnane drahá. Dôležité je, aby bola, mala strechu, okná, dvere a vo vnútri potrebné vybavenie.

Takéto riešenie ponúka stavba montovaného záhradného domčeka, ktorý splní účel oázy oddychu bez ohľadu na to, či je postavený na pozemku za domom alebo v záhradke, ktorá sa nachádza v záhradkársko-chatovej oblasti.
Môže byť vybavený jednoducho a účelne a okrem zázemia na oddych môže slúžiť aj ako domček pre návštevy či miesto na malé rodinné oslavy.

Záhradný domček má neobmedzené využitie – od prevádzky fast-foodu cez kozmetické štúdio až po letnú chatku,“ potvrdil technik Rastislav Matuška zo spoločnosti GARDEON, ktorá takéto domčeky montuje. „Kľúčom je správna izolácia podkladu, ktorá umožňuje flexibilitu v jeho využívaní na rôzne spôsoby. Obzvlášť to platí v prípade, ak chce stavbu človek obývať ako víkendovú chatku, vtedy je izolácia základ.“

Cukor v ovocí, je prospešný alebo nie?

Stavebné povolenie nie je potrebné

Stačí si teda urobiť základy a zvyšná stavba môže byť hotová v priebehu jediného dňa. Podľa skúseností R. Matušku rozmer by sa mal odvíjať nielen od účelu, ale aj od dispozícií terénu. „Optimálna stredná cesta je rozmer 6 x 4 metre v izolovanej verzii. Vtedy netreba ani stavebné povolenie, stačí oznámenie o stavbe na úrade. Stavebné povolenie potrebujú stavby s plochou nad 25 metrov štvorcových,“ spresnil odborník z GARDEONu.

Montovaná záhradná chatka môže, ale aj nemusí mať zavedenú elektriku, vodu a vyriešené kúrenie. Pokiaľ je dobre zaizolovaná, dajú sa využiť mnohé iné spôsoby, napríklad solárne panely alebo fotovoltika, kúriť v malých kachliach na tuhé palivo (v tom prípade treba rátať s komínom) a svietiť pomocou nabíjateľných LED svetiel.

Praktické vybavenie záhradného domčeka – chatky

Každá dobrá chatka potrebuje miesto na sedenie, miesto na jedenie a na uskladnenie vecí. Určite nie je na škodu, keď sa v nej nachádza aj miesto, kde sa dá spať. Príjemnými vychytávkami sú hojdacia sieť či hojdacie kreslo, gril a externá záhradná sprcha.

Využívanie priestoru sa posunie na úplne inú úroveň, pokiaľ bude mať chatka aj prístrešok, teda niečo ako verandu. Jednak sa zväčší úžitková plocha, jednak prístrešok poskytne tieň, prípadne ochranu pred dažďom. Prístrešok sa dá k chatke domontovať aj dodatočne. „Určite ho odporúčam, dôležité je, aby mal izolovanú strechu, čím sa predíde prehrievaniu všetkého, čo je pod prístreškom,“ dal dobrú radu R. Matuška.

Tak ako, už si viete svoju vlastnú príjemnú, útulnú a nie extra drahú záhradnú chatku predstaviť?