Ovocie a zelenina, vďaka ktorej omladnete o 10 rokov

Ovocie a zelenina, vďaka ktorej omladnete o 10 rokov Zdroj foto: Pixabay

Strava zohráva kľúčovú úlohu v našom zdraví a dlhovekosti, ako aj v zdraví našej pokožky. Spoznajte, ktoré ovocie a zelenina z vašej záhrady vás dokáže omladiť. 

Vedeli ste, že aj ovocie a zelenina z vašej záhrady môžu prispieť k dlhovekosti? Tu je  6 produktov, ktoré pomáhajú udržať vašu pokožku krásnu, žiarivú a mladistvú.

Bobuľové ovocie

Či už dávate prednosť čučoriedkam, ostružinám alebo jahodám, všetky druhy týchto plodov sú veľmi dobré pre pokožku. Zabraňujú alebo spomaľujú niektoré typy poškodenia buniek. Bobuľové ovocie je tiež účinné pri znižovaní bolesti a opuchu. Navyše môžu čučoriedky zlepšiť kognitívne schopnosti a zabrániť ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba a demencia.

Pohánka hitom luxusnej francúzskej gastronómie

Avokádo

Aj keď avokádo nepochádza z našich záhrad, treba ho tu určite spomenúť. Toto ovocie je plné zdravých tukov, ktoré sú veľmi prospešné pre celkové zdravie. Konzumácia len jedného avokáda denne môže znížiť hladinu cholesterolu a podporiť regeneráciu pokožky. Okrem toho avokádo dodáva telu draslík, antioxidanty a vitamín C.

Citrusové plody

Rovnako aj citrusové plody patria medzi najlepšie zdroje vitamínu C. Sú tiež bohaté na kyselinu listovú. Pomaranče, grapefruity a iné citrusové plody môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a kyseliny močovej a ich pravidelná konzumácia pomáha predchádzať problémom so srdcom a krvným obehom.

Paradajky

Paradajky sú bohaté na širokú škálu živín. Obsahujú vitamín A, vitamín C a kyselinu listovú. Lykopén je antioxidant, ktorý im dodáva červenú farbu. Obsahuje prvok proti starnutiu restorerol. Táto zlúčenina chráni pred UV žiarením a zabraňuje infekčným, degeneratívnym a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Na tieto druhy ovocia by ste nemali zabúdať

Cesnak

Obsahuje antibakteriálne a antifungálne vlastnosti, zlepšuje krvný obeh, podporuje hladinu cholesterolu a znižuje riziko niektorých typov rakoviny. Táto zelenina je jednou z najlepších omladzujúcich potravín.

Mrkva

Mrkva je skvelá pre oči, ale má mnoho ďalších zdravotných výhod. Betakarotén v mrkve sa premieňa na vitamín A v tele, pomáha očiam fungovať a chráni pokožku pred starnutím .