Jarná starostlivosť o ruže, všetko, čo treba vedieť

Jarná starostlivosť o ruže, všetko, čo treba vedieť Zdroj foto: Depositphotos

Aby sa vám tieto krásky odvďačili svojou krásou, treba vedieť niekoľko zásad. Jarná starostlivosť o ruže by sa nemala podceniť.

Jarná starostlivosť o ruže závisí od oblasti, v ktorej žijete. Záhradkári na juhu Slovenska majú menej práce a starostlivosť zahŕňa mierne prerezávanie a pridanie hnojiva do zálievky. Záhradkárov vo veľmi chladných oblastiach čaká aj odhrnutie zeme, ktorá chránila korene ruží.

Napriek tomu existujú štyri úlohy, ktoré väčšina záhradníkov urobí v tej či onej forme, aby vzkriesili hybridné ruže a pripravili ich na letné kvety. Ruže majú povesť náročných rastlín na pestovanie, ale realita je taká, že väčšina z nich bude rásť a kvitnúť, aj keď ich záhradník zanedbáva. Správne kroky na začiatku sezóny však môžu zabezpečiť, že počas vegetačného obdobia budeme mať menej problémov.

Pestovanie paradajok v závesnom košíku, ako na to?

Odstránime ochranu pred mrazom

Aby naše ruže prežili zimu, väčšinou ich chránime pomocou prikrývky. Okrem nakopcovania pôdy sa používa slama, čečina, vrece, alebo lístie. Toto by sme mali urobiť, keď sme si istí, že počasie už nebude dlhodobo mrazivé. Treba však dodať, že nie je to samotné chladné počasie, ktoré ruže zabíja, ale skôr opakované cykly zmrazovania a rozmrazovania, ktoré vážne poškodzujú rastlinné tkanivá.

V skutočnosti pri zakrývaní ruží nejde o ich ochranu pred mrazom, ale skôr o to, aby sa ruže udržiavali vo vegetačnom pokoji, kým už nebude hroziť nebezpečenstvo, že počasie bude kolísať od mrazu po rozmrazenie. Neodhaľujeme preto ruže, kým si nebudeme istí, že teplé dni už nebudú prerušovať mrazivé noci.

Pri popínavých ružiach je proces zazimovania spojený s položením dlhých výhonkov naplocho na zem, prišpendlením a následným navŕšením pôdy a mulčovaním. Na jar opatrne zhrabeme pôdu a mulč, uvoľníme rastliny a znova ich pripevníme k opornému plotu alebo mreži.

Jarná starostlivosť o ruže, všetko, čo treba vedieť
Zdroj foto: Depositphotos

Ruže prerezávame

Odstránime mŕtve drevo a výhonky skrátime. To, koľko starého výrastku odstránime, bude závisieť od závažnosti zimy, ale aj keď skrátime takmer na úroveň koreňového štepu, vaša ruža sa pravdepodobne zotaví.

Doprajme ružiam výživu

Prvé hnojenie im môžeme dopriať v čase rezu. Na trhu je viacero kvalitných hnojív pre tieto kvety, ale postačí aj všeobecné univerzálne hnojivo.

Sprej proti chorobám a škodcom

Ruže sú náchylné na hubové ochorenia, preto im môžeme dopriať preventívny postrek.