Zlá úroda jarnej cibuľky, tu je 6 problémov

Zlá úroda jarnej cibuľky Zdroj foto: Depositphotos

Patríte k pestovateľom tejto chutnej i zdravej zeleniny a nedarí sa vám? Zlá úroda jarnej cibuľky môže mať viacero príčin. Spoznajte akých.

Jarná cibuľka – tiež známa ako zelená alebo mladá cibuľka – je jedna z najchutnejších zelenín. Táto cibuľa je nesmierne všestranná a jej pestovanie je veľmi jednoduché. Napriek tomu sa môžu objaviť problémy, ktoré môžu všetko pokaziť. Zlá úroda jarnej cibuľky môže byť zapríčinená nasledujúcimi skutočnosťami.

Nevyhovujúce pH pôdy

Cibuľa má rada neutrálnu až mierne kyslú pôdu a môže sa jej horšie dariť, ak je zem príliš zásaditá. Spoznáte to podľa zakrpateného rastu zeleniny alebo sadenice krátko po vyklíčení môžu zvädnúť. Pre zlepšenie pôdy pomôže, keď do nej zapracujete dobre odležaný kompost.

Burina berie živiny

Cibuľky môžu byť zakrpatené aj v dôsledku buriny, ktorá môže vašu úrodu celkom udusiť. Pomôcť v boji s neželaným plevelom môže pomôcť, ak pred výsadbou zeleniny prikryjete miesto, kde chcete sadiť čiernou plachtou alebo lepenkou a nechať burinu udusiť. Nezabudnite na pravidelné pretrhávanie.

Fuzáriové vädnutie

Ak vaša mladá cibuľka žltne, neskôr hnedne a vädne napriek vašej starostlivosti, môže ísť o vädnutie spôsobené pôdnym patogénom – hubou Fusarium, ktorá do rastliny preniká cez korene. Keďže táto huba sa môže vo vašej pôde ukrývať dlho, pomôcť môže striedanie miesta, kde zasadíte plodiny. Takisto je dobré, keď na jar zem pred sadením preoriete.

Chutné bylinkové oleje pre krásnu arómu a chuť, tu je recept

Biele škvrny na listoch

Pleseň ( Peronospora destructor ) je jedným z tých problémov, ktoré zrejme napádajú takmer každú rastlinu, vrátane cibuľky. Prejavuje sa ako biele alebo krémovo žlté škvrny na listoch.

Diery po slimákoch

Žiaľ ani cibuľka nie je chránená pred slimákmi. Preto pomôže, ak okolie záhonu udržiavate a pravidelne kosíte, aby slimáky nemali vhodný úkryt.

Problém s háďatkami

Ide o malého červa, ktorý na rozdiel od ostatných škodcov vyhľadáva práve cibuľovú zeleninu. Zistíte to podľa prevŕtaných chodbičiek v cibuľke.

Najlepším spôsobom, ako sa nepríjemným háďatkám vyhnúť, je pravidelné striedanie plodín. V skutočnosti je striedanie plodín vynikajúcim spôsobom, ako sa vyhnúť všetkým druhom problémov s pestovaním cibuľky.