Kedy a ako zbierať šípky: Všetko, čo potrebujete vedieť

Kedy a ako zbierať šípky: Všetko, čo potrebujete vedieť Zdroj foto: Pixabay

Aj jeseň nám ponúka množstvo zdravých plodov, tak prečo to nevyužiť? Kedy a ako zbierať šípky a tiež cenné informácie, ktoré vám pomôžu pri uskladnení tejto prospešnej byliny, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

Šípky sú plody rôznych druhov ruží. Aj keď sa môžu líšiť veľkosťou, farbou a chuťou, všetky sú jedlé. Mnoho ľudí si ani nevšimlo, že dokonca aj záhradné ruže prinášajú ovocie, keďže sa odkvitnuté časti dávajú preč.  Šípky sa objavujú od konca leta do neskorej jesene, v závislosti od toho, kde sa nachádzate. Kedy a ako zbierať šípky? To závisí, kedy u vás prichádzajú prvé mrazy. 

Prečo zbierať šípky po prvom mraze?

Dôvodom je fakt, že teploty mrazu poškodzujú bunkové steny ovocia. Keď k tomuto procesu dôjde, plody budú sladšie a šťavnatejšie a budete môcť extrahovať viac z ich lahodnosti. Ak žijete na mieste, kde je len mierna zima, pozbierajte šípky, ktoré budú veľké, zdravé a zrelé. Vložte ich do mrazničky na 24-48 hodín a potom ich použite.

Šípky môžete uchovávať zmrazené až šesť mesiacov, aby ste ich mohli podľa potreby používať. Nezabudnite ich jasne označiť dátumom, kedy ste ich uložili, aby ste na ne nezabudli v zadnej časti mrazničky.

Ďalší šikovný tip: Zamrazte ich v miskách na kocky ľadu alebo ich dobre rozložte na plechy na pečenie. Potom ich preneste do mraziacich vreciek alebo plastových nádob, ktoré sú vhodné do mrazničky.

Šípky zbierajte iba z rastlín, ktoré neboli postrekované pesticídmi. Posledná vec, ktorú chcete (alebo potrebujete), je kontaminovať svoj organizmus jedmi. Takisto ich nezbierajte vedľa frekventovaných ciest. Takto nazbierané plody sú zaprášené a môžu obsahovať olovo.

Ako sa zbaviť púpav a dôvody, prečo to nerobiť

Ako skladovať šípky

Ako už bolo spomenuté, šípky sa dajú najlepšie skladovať zmrazením. Takto si zachovávajú všetky svoje liečivé vlastnosti a aj chuť. Zmrazenie všetkých šípok samozrejme zaberie v mrazničke aj kus potrebného miesta. Ak potrebujete tento priestor použiť na iné potraviny, potom je ďalšou možnosťou sušenie šípok. Môžete ich sušiť celé, ale rýchlejšie a lepšie schnú,ak šípky rozpolíte.

Napriek tomu, že sa dajú sušiť celé, schnú rýchlejšie a dôkladnejšie, ak ich rozpolíte.