Kedy rezať živý plot? Tipy a odporúčania

Kedy rezať živý plot? Tipy a odporúčania Zdroj foto: Depositphotos

Živý plot dokáže veľmi skrášliť každú záhradku i pozemok pri dome. Správna starostlivosť o živý plot je však kľúčová pre jeho zdravý rast a pekný vzhľad. Jednou z najdôležitejších činností je rezanie živého plotu. Kedy a ako to robiť správne?

Kedy rezať živý plot?

Koniec júna – Ideálny čas na tvarovanie

Najlepší čas na tvarovanie živého plotu je koncom júna. V tomto období sú rastliny v plnom raste a rezanie im pomôže vytvoriť hustú a kompaktnú štruktúru. Predtým, ako začnete s rezaním, je však dôležité presvedčiť sa, či v živom plote nehniezdia vtáci. Týmto krokom chránite nielen vtáčiky, ale aj ich mláďatá.

Rezanie nových výhonkov

Pri rezaní živého plotu by ste sa mali vyhnúť starému drevu. Rezanie by sa malo sústrediť iba na vrcholky nových výhonkov. Týmto spôsobom podporíte nový rast a zaistíte, že živý plot bude vyzerať sviežo a zdravý.

Zlá úroda jarnej cibuľky, tu je 6 problémov

Mladý krušpán – Starostlivosť v prvých rokoch

Ak máte mladý krušpán, v prvom roku ho nerežte. Nechajte rastlinky voľne rásť, aby mohli vytvoriť silný koreňový systém a zdravé základy. V nasledujúcich rokoch môžete začať s rezaním špičiek, čo pomôže pri jeho zahusťovaní a rozvetvovaní.

Dvakrát ročne – Máj a koniec augusta

Rezanie živého plotu môžete zopakovať aj dvakrát ročne. Ideálnymi obdobiami sú máj a koniec augusta. Tento pravidelný rez pomôže udržať živý plot v optimálnej kondícii a zaistí, že bude stále pekne tvarovaný.

Pozitívne účinky bazy a bazového sirupu na ľudské zdravie

Rez živých plotov v nádobách

Živé ploty v nádobách sú veľmi praktické. Môžete ich umiestniť kamkoľvek a pohodlne presúvať podľa potreby. Pri týchto typoch živých plotov je veľmi dôležité, aby ste ich často zalievali a aby nikdy nepreschli. Rezanie živých plotov v nádobách môžete vykonávať rovnakým spôsobom ako pri bežných živých plotoch.

Starostlivosť o živý plot zahŕňa pravidelné rezanie, ktoré by sa malo vykonávať v správnom období a správnym spôsobom. Rezanie koncom júna, zameranie sa na nové výhonky a pravidelný rez v máji a koncom augusta sú kľúčové kroky k dokonalému živému plotu. Nezabúdajte na mladý krušpán, ktorý v prvom roku nerežeme, a na časté zalievanie živých plotov v nádobách.

Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov a odporúčaní zaistíte, že váš živý plot bude zdravý, hustý a esteticky príjemný po celý rok.