Kedy sa zo šteniatka stane dospelý pes

Kedy sa zo šteniatka stane dospelý pes Zdroj foto: Depositphotos

Roztomilé obdobie vášho psa netrvá navždy, aj keď si mnohí chovatelia želajú predĺžiť ho čo najdlhšie. Kedy sa zo šteniatka stane dospelý pes?

Skôr či neskôr všetci psi vyrastú a rozkošné stvorenie dospeje. Kedy sa zo šteniatka stane dospelák? Každý dobrý chovateľ psa by mal poznať nasledujúce vývojové obdobia.

Závisí to od plemena

Nedá sa určiť presný moment, kedy sa šteniatko zmení na dospelého jedinca. Všetko závisí od plemena domáceho maznáčika, jeho veľkosti a dokonca aj jeho individuálnych vlastností. Dospievanie je ovplyvnené najmä veľkosťou: veľké psy rastú dlhšie a malé dospievajú oveľa rýchlejšie.

Má váš pes alergiu? Tu sú rady, čo robiť

Celkovo existuje päť veľkostných skupín psov a podľa toho aj štádiá dospievania. Zvieratá sa stávajú dospelými:

  • do 4 kg – po 8-10 mesiacoch;
  • do 10 kg – po 10 mesiacoch;
  • do 25 kg – po 12 mesiacoch;
  • do 44 kg – po 15 mesiacoch;
  • viac ako 45 kg – vo veku 18–24 mesiacov.

Ak spriemerujete tento ukazovateľ, ukáže sa, že pes sa stane dospelým za jeden rok. Podľa ľudských štandardov má v tomto čase 15 rokov.

Akými obdobiami šteňa prechádza, kým vyrastie?

Obdobie od narodenia šteňaťa do dospelosti možno zväčša rozdeliť do piatich etáp:

1. Štádium novorodenca – 0-2 týždne
V tomto období je šteňa úplne závislé od matky. Je slepé a nepočuje. Nedokáže robiť nič samostatne. Kvalita jeho života a stravy je závislá od konzumácie stravy jeho matky.

2. Prechodné štádium – 2 – 4 týždne
Šteniatko začína otvárať oči a začína tiež počuť. Zviera si uvedomuje svoje okolie a vydáva sa na opatrný prieskum. Ešte stále prijíma materské mlieko, ale môže začať ochutnávať aj inú potravu.

3. Socializačné obdobie 4 – 14 týždňov
Šteňa je zvedavé, hravé. Je to veľmi dôležité obdobie pre emocionálny a sociálny vývoj. Majiteľ by ho mal postupne zoznámiť s rodinnými príslušníkmi, inými domácimi zvieratami a začať ho brať na prechádzky a na rôzne miesta. V tomto období je i prechod na krmivo určené pre šteňatá.
Kedy sa zo šteniatka stane dospelý pes

Zdroj foto: Depositphotos

4. Juniorské obdobie 3 – 6 mesiacov
Šteňa prichádza o mliečne zuby a začínajú mu rásť stoličky. V tomto období je dôležitý správny výcvik, pretože pes má najviac energie a je najhravejší.

5. Štádium dospievania 6 – 18 mesiacov
Mladý pes je už pohlavne dospelý a môže v tomto období prejavovať rebelantské správanie. Treba mu určiť hranice, lebo šteňa skúša, čo mu majiteľ dovolí. Nestrácajte svoju autoritu a stanovte vášmu maznáčikovi hranice, pretože potom neskôr by z neho mohol vyrásť nezvládnuteľný dospelák.