Správanie psa, ktoré by majiteľ nemal nikdy ignorovať

Správanie psa, ktoré by majiteľ nemal nikdy ignorovať Zdroj foto: Depositphotos

Tento článok vám prináša dôležité informácie, aké správanie psa netreba podceniť, a ktoré by ste ako majiteľ nemali prehliadať.

Ak si všimnete nasledujúce správanie psa alebo príznaky, ako je zvýšená teplota, zápcha, mimoriadne močenie, spavosť a letargia či nechutenstvo, mali by ste venovať vážnu pozornosť a návšteviťveterinárneho lekára. Tieto príznaky môžu naznačovať prítomnosť zdravotných problémov u vášho psa.

Zvýšená teplota

V prípade, že telesná teplota vášho psa je nad normálnu hodnotu, čo je približne 38,3 °C – 39,2 °C, môže to byť známkou infekcie, zápalu alebo iných zdravotných problémov. Teplota môže byť sprevádzaná apatiou a stratou chuti do jedla.

Zápcha

Ak sa váš pes nepravidelne či ťažko vyprázdňuje, trpí zápchou. To môže byť spôsobené nedostatočným príjmom vlákniny, dehydratáciou, sedavým životným štýlom alebo prítomnosťou nejakého zdravotného problému. Zápcha môže byť bolestivá a spôsobovať psovi nechutenstvo.

Správanie psa, ktoré netreba ignorovať
Zdroj foto: Depositphotos

Nadmerné močenie

Ak si všimnete, že váš pes močí viac ako zvyčajne, mohlo by to naznačiť problémy s močovým systémom, ako je napríklad infekcia močových ciest alebo dokonca cukrovka. Nadmerné močenie môže sprevádzať aj väčší pocit smädu a nedostatočnú chuť do jedla.

Spavosť a letargia

Ospalosť, letargia, slabá aktivita a nezáujem o vonkajší svet. To všetko sú prejavy, ktoré nemajú čo hľadať u zdravého psa. Zväčša ide o predzvesť závažných chorôb. Spavosť a letargia môžu byť príznakmi infekcie, bolesti, hormonálnej nerovnováhy alebo iných zdravotných problémov.

Nechutenstvo

Ak váš pes stráca chuť do jedla alebo odmietať jesť úplne, je to dôvod na obavy. Nechutenstvo môže byť príznakom rôznych ochorení, ako sú gastrointestinálne problémy.

Základné pravidlo pri výchove psa, na toto pozor

Zlý vzhľad

Nezdravý vzhľad, strata na váhe, či výrazne vpadnuté oči môžu znamenať vážne zdravotné problémy, ako je napríklad ochorenie vnútorných orgánov alebo parazitárna infekcia. Zlý vzhľad môže súvisieť aj s nedostatočným príjmom vhodnej potravy.

Stav srsti

Stav srsti vášho psa je tiež dobrým ukazovateľom jeho zdravia. Ak je srsť matná, nadmieru vypadáva alebo spozorujete prítomnosť šupín, mohlo by to naznačiť alergické reakcie, dermatitídu, infekciu alebo metabolické poruchy vášho štvornohého priateľa. Zmeny v srsti môžu byť tiež príznakom nedostatočnej výživy.

Dýchacie problémy

Ak si všimnete, že váš pes má akútne dýchacie ťažkosti, ako je dýchavičnosť, dusenie sa, chrápanie alebo kašeľ, môže to byť znakom respiračných problémov. Dýchacie problémy môžu byť spôsobené infekciami, alergiami, srdcovými ochoreniami alebo inými závažnými stavmi.

Je dôležité si uvedomiť, že tieto príznaky môžu byť spoločné pre rôzne zdravotné problémy. Ak si všimnete niektorých z týchto symptómov, odporúčame konzultovať to s veterinárnym lekárom. Profesionálne vyšetrenie a diagnostika môže pomôcť identifikovať základnú príčinu a poskytnúť správnu liečbu.