Prvá pomoc pre psov štipnutých osou a včelou, čo robiť?

Prvá pomoc pre psov poštípaných osou či včelou, čo robiť? Zdroj foto: Depositphotos

Stalo sa, že vášho štvornohého maznáčika poštípal hmyz? Tu je prvá pomoc pre psov poštípaných osou či včelou. 

Pre mnohých psov je prechádzka vonku skvelou príležitosťou na objavovanie sveta. Bohužiaľ, včely a osy sú častými obyvateľmi prostredia, a preto je možné, že sa váš miláčik stretne s týmto hmyzom. Ak vášho psa poštípala osa alebo včela, je dôležité, aby ste vedeli, čo robiť a aká je prvá pomoc pre psov poštípaných hmyzom.

Zachovajte pokoj

Keď si všimnete, že váš pes bol poštípaný, je dôležité zostať pokojný. Nervózny a vystrašený postoj môže vyplašiť aj vášho psa, čo môže situáciu ešte zhoršiť. Koniec koncov, aj keď je uštipnutie bolestivé, vo väčšine prípadov nejde o nič vážne.

Existujú však dve výnimky, v ktorých sa uhryznutie môže stať nebezpečným:

  • Pes bol poštípaný v ústach alebo v nose – v tomto prípade sa môže vyvinúť opuch, ktorý upchá dýchacie cesty.
  • Pes bol niekoľkokrát bodnutý – v tomto prípade môže byť koncentrácia jedu vyššia. To znamená, že sa zvýši riziko alergických reakcií.
7 znakov, že vás vaša mačka „podvádza“

Skontrolujte miesto poštípania

Dôkladne si prezrite miesto, kde bol váš pes poštípaný. Ak je včela alebo osa ešte prítomná, nezabúdajte, že obrana hmyzu je založená na reakcii na pohyb. Preto hmyz zbytočne nedráždite.

Zistite, či žihadlo neostalo v mieste poštipnutia

V prípade, že zostalo žihadlo v tele vášho psa, je dôležité ho odstrániť. Použite sterilnú pinzetu alebo nechty na jeho vybratie. Buďte však opatrní, aby ste nevytláčali viac z vrecka žihadla do rany.

Ošetrite miesto bodnutia

Na dezinfekciu rany použite antiseptikum. Miesto uhryznutia môžete napríklad utrieť chlórhexidínom.

Chladné obklady

Aplikujte studený obklad na miesto poštípania, napríklad namočenú utierku alebo vreckovku. Chladenie pomáha zmierniť nepríjemné pocity po poštípaní. Niektorí chovatelia uprednostňujú aj ľad zabalený do uteráka.

Monitorujte príznaky

Dôkladne sledujte svojho psa, či sa neobjavujú žiadne zvláštne príznaky. Niektoré môžu vykazovať alergické reakcie, ako sú opuchy tváre, opuchnutý jazyk, ťažkosti s dýchaním, zvracanie, hnačka, bolesti či zvýšená teplota.

Kontaktujte veterinára

Ak si všimnete, že váš pes prejavuje silné alergické reakcie, akútny opuch, zhoršené dýchanie alebo ak sa jeho stav zhoršuje, je potrebná ďalšia veterinárna starostlivosť čo najskôr. Veterinár môže poskytnúť potrebnú liečbu, vrátane antihistaminík alebo dokonca adrenalínových injekcií.