Užitočný hmyz, ktorý vám pomôže s voškami

Užitočný hmyz, ktorý vám pomôže s voškami Zdroj foto: Depositphotos

Ak sa chcete zbaviť vošiek ekologickým spôsobom, skúste využiť užitočný hmyz.

Stále viac ľudí sa snaží o zdravší a ekologický prístup k záhradníctvu a hľadajú spôsoby, ako sa zbaviť škodcov a chorôb bez chemických látok. Patríte medzi nich? V boji s voškami vyskúšajte nasledujúci užitočný hmyz.

Lienka

Lienka je malý druh hmyzu, ktorý je veľmi prospešný v boji proti voškám. Jeho larvy sú veľkými spotrebiteľmi vošiek a iných škodcov. Dospelá lienka dokáže skonzumovať denne 40 až 60 vošiek a počas celého svojho života ich zožerie takmer 4-tisíc. Lienky sa buď dajú zakúpiť v záhradkárskych obchodoch, alebo prirodzene prilákať do našich záhrad. Napríklad výsadbou rastlín, ktoré tento hmyz priťahujú, ako je mäta a koriander.

Nezabudnite im poskytnúť prístrešie. Lienky si radi vyberajú suché a chránené miesta na hniezdenie. Môžete im poskytnúť jednoduché prístrešky, ako napríklad malé úkryty zo suchého listu.

Prírodné repelenty, postupy, ako si ich vyrobiť doma

Ucholak

Ucholak predstavuje ďalší užitočný hmyz, ktorý pomáha v boji proti voškám. Jeho larvy a dospelé jedince sú predátormi vošiek a iných malých škodcov. Ucholaky prilákajú do záhrady rastliny ako napríklad rakytník, petržlen, bôb, slnečnica a kôpor.
Pomôže tiež, ak pozemok neznečistite pesticídmi. Ucholaky sú citlivé na chemikálie a ich prítomnosť ich môže odradiť.

Užitočný hmyz, ktorý vám pomôže s voškami
Pestrica. Zdroj foto: Depositphotos

Pestrica

Pestrica sa podobá na osu a je skvelým predátorom vošiek, roztočov a iných škodcov. Tento hmyz obľubuje rastliny, ako je žihľava, šalvia, levanduľa alebo tymian.

Aj pestrica potrebuje útočisko na prezimovanie. Takým je napríklad hmyzia búdka, či domček z lístia alebo kúskov kôry.

Zlatoočka patrí tiež k užitočnému hmyzu.
Zlatoočka. Zdroj foto: Depositphotos

Zlatoočka

Zlatoočky sú elegantné a jemné hmyzie tvory, ktoré sú tiež známe svojou účinnou kontrolou vošiek. Ich larvy sú vražedné predátory, ktoré sa živia voškami, ale aj mšicami a podobne. Zlatoočky majú zelené alebo hnedé telo a charakteristické zlaté oči.
Vysaďte rastliny, ktoré tento hmyz prilákajú. Rakytník, žihľava či mäta sú len niektoré z nich.
Vyhnite sa tiež použitiu pesticídov. Zlatoočky sú citlivé na chemikálie a ich použitie môže mať vplyv na ich populáciu.