Zdravé srdce, spokojné telo: Spoznajte účinky batátov

Zdravé srdce, spokojné telo: Spoznajte účinky batátov Zdroj foto: Depositphotos

Viete, že vďaka batátom môžete mať zdravé srdce a mnoho ďalších zdravotných výhod?

Bataty, často označované aj ako sladké zemiaky, sú koreňovou zeleninou, ktorá sa stáva najobľúbenejšou potravinou vo svete vďaka svojej výbornej chuti a bohatému výživovému profilu. Okrem toho, že sú chutné, batáty ponúkajú aj množstvo zdravotných výhod, ktoré posilňujú naše telo a zachovávajú zdravé srdce. V tomto článku si preto predstavujeme niektoré z týchto zdravotných výhod batátov.

Vysoký obsah vitamínov a minerálov

Bataty sú bohatým zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Obsahuje veľké množstvo vitamínu A, ktorý je dôležitý pre zdravie zraku, podporuje imunitný systém a zdravú kožu. Okrem toho obsahuje vitamín C, ktorý pôsobí ako antioxidant a tiež posilňuje imunitu, vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre energiu a metabolizmus a minerály ako draslík, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu srdca a pri regulácii krvného tlaku. Ďalšou prospešnou látkou v sladkých zemiakoch je betakarotén. Ide o rastlinné farbivo pôsobiace proti vzniku niektorých druhov rakoviny.

Zdravotné prínosy trniek, objavte silu malých bobúľ

Vysoký obsah vlákniny

Bataty sú tiež vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre správnu funkciu tráviaceho systému a udržanie zdravého čreva. Vláknina pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, udržiava pocit sýtosti po jedle a podporuje správne trávenie. Pravidelná konzumácia batátov môže pomôcť pri prevencii ochorení ako napríklad obezita, cukrovka a srdcovocievne choroby.

Antioxidačné vlastnosti

Bataty obsahujú vysoké hladiny antioxidantov, ktoré pomáhajú v boji proti voľným radikálom. Tieto látky totiž môžu spôsobiť poškodenie buniek a prispieť k vzniku ochorení ako napríklad rakovina a ochorenia srdca.

Podpora zdravia srdca

Batáty môžu mať pozitívny vplyv na zdravie srdca. Obsahujú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a udržuje zdravý krvný tlak. Okrem toho vysoký obsah draslíka v batátoch prispieva k udržaniu normálneho srdcového rytmu a znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku.

Pomoc pri regulácii hmotnosti

Sladké zemiaky majú nízky obsah kalórií a vysoký obsah vlákniny, čo z nej robí vhodnú potravinu pri chudnutí. Vďaka vysokému obsahu vlákniny podporuje pocit sýtosti, čo môže zabrániť prejedaniu sa. Zelenina má tiež nižší glykemický index ako bežné zemiaky, čo znamená, že má menší vplyv na hladinu cukru v krvi, a to je výhodné pre udržanie stabilnej hladiny energie počas dňa.

Podpora zdravia očí

Batáty obsahujú vysoké množstvo betakaroténu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie očí a správnu funkciu zraku. Pravidelná konzumácia batátov môže pomôcť chrániť oči pred degeneratívnymi ochoreniami, ako je napríklad sivý zákal.