Kompostovanie a zložky, ktoré by mal kompost obsahovať

Kompostovanie a zložky, ktoré by mal kompost obsahovať Zdroj foto: Pixabay

Čo je to kompostovanie? Určite ste aspoň raz za život počuli slovo kompost. Ale skúšal niekto z vás na svojej záhrade kompostovať? Ak nie, smelo do toho. Obohatíte pôdu, získate cenné hnojivo a navyše minimalizujete odpad.

Dnes si povieme o tom, čo je to kompostovanie, na čo slúži a aký je rozdiel medzi hnedou a zelenou hmotou.

Čo je to kompostovanie?

Kompostovanie je skvelý spôsob, ako zreprodukovať zvyšky potravín a odpad z dvora. Vo svojej základnej časti je tento proces prirodzeným rozkladom organického materiálu na vysoko cenné hnojivo. Je to vynikajúci spôsob pre zníženie odpadu z domu ako aj pre životné prostredie. Odpad z dvora a zvyšky potravín tvoria viac ako 30 % toho, čo dokážeme každoročne vyhodiť. Ak niečo z tohto dokážeme využiť na kompost, minimalizujeme tým ročnú produkciu odpadu a zároveň tým chrániť prostredie. Ak všetok odpad z nášho domova poputuje na skládku (a tvoria ho prevažne potraviny), začne sa z neho uvoľňovať metán (skleníkový plyn). Ak však organický materiál skončí na komposte, môže sa správne rozložiť a tým pomôcť aj pôde, ktorá umožní rastlinám a inej vegetácii lepšie rásť.

Vermikompostovanie: Ako využiť dážďovky v záhrade

Čo má obsahovať kompost vs. zemiaky ako záchrana života

Ak chcete byť pri kompostovaní úspešní a vytvoriť si hodnotné hnojivo, malo by obsahovať tri základné zložky: hnedú hmotu, zelenú hmotu a jednu z najprimárnejších zložiek, vodu. Ak ste samozrejme videli film Marťan (The Martian) z roku 2015, určite ako odborník viete, že mu tam tá zelená zložka veľmi chýbala. Ale napriek tomu dokázal vypestovať zemiaky v nehostinných podmienkach a vďaka nim prežiť. A tak kompostoval a kompostoval. No poďme si viac povedať o farbách hnojiva.

1. Hnedá hmota

Hnedá hmota v sebe obsahuje materiál, ako sú vetvičky stromov, papier či dokonca lepenku. Do tejto kategórie spadá všetko suché alebo drevnaté a v prvom rade hnedé. Aj keď určite existujú aj výnimky z tohto pravidla. Hnedá hmota v sebe obsahuje uhlík, ktorý dodáva energiu pre mikróby prospešné v komposte.

2. Zelená hmota

Zelená hmota v sebe obsahuje prírodné odpadové produkty, ktoré ešte nedávno rástli a majú určitú vlhkosť. Do tejto kategórie zaraďujeme organický materiál ako napríklad odpad z ovocia, zeleniny, výrezky z trávy, odumreté rastliny, či dokonca sem zaraďujeme aj kávové usadeniny.

Vo väčšine prípadov dostatok zelenej hmoty pridáva do kompostovania dostatok vlhkosti. Ak by bolo ale obdobie suchého počasia, do kompostovej zmesi pridajte vodu aby nevyschla. Správny pomer hnedej a zelenej hmoty by mal byť podľa odporúčaní 2:1. Rada pre vás na záver: ak zistíte, že vaša kompostovaná zmes začína voňať, pridajte do nej viac hnedého materiálu.